MESLEKTAŞIMIZ CAN ATALAY’A YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUZ

5512
A

Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu Üyesi İstanbul Barosu’na kayıtlı Av. Can Atalay; 1. derecede kentsel ve doğal sit olan Üsküdar, Validebağ Korusu’nda hukuksuz bir şekilde inşai faaliyet başlatan ve ağaçları söken Üsküdar Belediyesi ekiplerine karşı, mahkemece verilen yürütmeyi durdurma kararına uyulmasını sağlamak üzere avukatlık görevini yaparken gözaltına alınarak darp edilmiş ve hakaret uğramıştır.

Cumhuriyet Savcılığı tarafından verilmiş bir talimat ve herhangi bir mahkeme kararı olmadığı halde, yasalar açıkça çiğnenerek Av. Can Atalay zorla polis aracına bindirilmiş, özgürlüğünden alıkonulmuş, araç içerisinde dövülmüş, tehdit edilmiş ve hakarete uğramıştır.

Kolluk güçlerinin yetkilerinin artırılmasının gündemde olduğu bir sırada meydana gelen bu olayla, mevcut hukuksal statüde dahi bir avukata saldıracak kadar pervasızlıkta sınır tanımayan polisin, yetkileri artırıldığında anayasal hak arama özgürlüklerini kullananlara karşı nasıl bir tehdit oluşturacağını kestirmek zor değildir.

Av. Can Atalay’ın şahsında, polisin hukuk tanımayan bu zorbaca tutumu, aslında bütün avukatlara yapılmış bir saldırıdır. Bu tür saldırıların avukatları yıldıramayacağı bilinmelidir.

Saldırıyı şiddetle kınıyor, zorbalığı yapan polisler hakkında adli ve idari yönden gerekenlerin derhal yapılmasını ilgililerden talep ediyoruz.

Konunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Türkiye Barolar Birliği