MUHARREM TAŞ SORUŞTURMASINDA VERİLEN TAKİPSİZLİK KARARININ ARDINDAN VAN'A GİDEN TBB BAŞKANI FEYZİOĞLU, BURADA BİR DİZİ ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

4064

Muharrem Taş'ın soruşturmasına ilişkin verilen takipsizlik kararının ardından Van'a giden TÜRKİYE Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, burada bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

Van'ın Gürpınar ilçesine bağlı Yalınca Köyü çeli Mezrasında yolların kardan kapalı olması nedeniyle hastaneye kaldırılamadığı için yaşamını yitiren ve cenazesi babası tarafından çuvalda taşınan 2 yaşındaki Muharrem Taş'ın ölümünde ihmali olduğu ileri sürülen kurumlardaki görevliler hakkında, geçtiğimiz hafta, "kovuşturmanın yapılmasına yer olmadığı" kararı verilmişti. Kararın üzerine Van'a giden TBB Başkanı Feyzioğlu, Van Barosu Başkanı Av. Murat Timur ile birlikte Van Valisi Murat Zorluoğlu, Van Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Keskin ve Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva'yı ziyaret etti.

Beraberindeki heyet ile birlikte Van Barosu'nu da ziyaret eden Feyzioğlu, daha sonra bir basın toplantısı düzenledi.

Muharrem Taş'ın ölümünde ihmali olduğu ileri sürülen kurumlardaki görevliler hakkında, "kovuşturmanın yapılmasına yer olmadığı" kararına ilişkin Van'a geldiğini söyleyen ve bu konunun takipçisi olacaklarını belirten Feyzioğlu, "Devlet olarak Muharrem için üzerimize düşeni yapmadık. Muharrem ölmemeliydi. Bir iğne yapılabilseydi, ölmeyebilirdi" ifadesini kullandı.

Feyzioğlu şöyle devam etti:

"Bilirkişi raporuna dayanılarak verilmiş olan savcılığın takipsizlik kararına elbette itiraz ediyoruz. Bu arada Sağlık Bakanlığı'ndan bir talebimiz var. Muharrem'in ailesi bakanlığa karşı tazminat davası açmış ve kazanmıştı. Tazminat parasıyla; aile, şehir merkezinde başını sokacak bir ev sahibi oldu. İdare Mahkemesi'nin Taş ailesi lehine verdiği tazminat kararı Danıştay'da temyizde bekliyor. Temyiz başvurusunu geri çekmek Sağlık Bakanı'nın yetkisi dâhilinde. Nerelere ne harcamalar yapılıyor. Devletin yetkili birimlerinin koordinasyonsuzluğu ve memurlarının ihmali yüzünden hayatını kaybeden bir sabinin ailesini temyizle uğraştırmayın. Danıştay; Muharrem'in ailesine verilen tazminat hükmünü bozsa, ailenin başını soktuğu evi sattırıp tazminatı geri istemek TÜRKİYE Cumhuriyeti Devleti'ne yakışmaz. Sağlık Bakanımızın konu hakkında bilgi sahibi olduktan sonra gereğini yapacağına inanmak istiyorum. Bu hususu Sayın Vali'ye de ilettik ve takibini rica ettik. Kendisi olumlu yaklaştı. Sonuç umarım devletin vatandaşlarını şefkatle kucakladığını ispatlayan hayırlı bir sonuç olur."

Feyzioğlu, basın toplantısından sonra, Afganistan, çin ve Pakistan sınırındaki büyük Pamir Yaylası'nda göçerlik yaparken Sovyetlerin zulmünden 1980'lerin başında TÜRKİYE'ye gelmiş Kırgız Türkleri Ulupamirliler'i ve Muharrem Taş'ın ailesini ziyaret etti.

Van ziyaretlerinde Feyzioğlu'na, TBB Yönetim Kurulu üyesi Av. Eyyüp Sabri çepik, TBB Van Delegesi ve Denetleme Kurulu üyesi Av. İbrahim Halil Kartal, TBB Van Delegesi ve TÜRKİYE Avukatları Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı (TüRAVAK) Denetleme Kurulu üyesi Av. Sevilay Kurşunluoğlu, TBB Başkan Başdanışmanı Av. Zafer Köken, Van Barosu Başkanı Av. Murat Timur, Hakkari Barosu Başkanı Av. Zeydin Kaya ve Erzurum Barosu Başkanı Av. Talat Göğebakan eşlik etti.

Fotoğraflar


Fotoğraf 1

Fotoğraf 2

Fotoğraf 3

Fotoğraf 4

Fotoğraf 5

Fotoğraf 6

Fotoğraf 7

Fotoğraf 8

Fotoğraf 9

Fotoğraf 10

Fotoğraf 11

Fotoğraf 12

Fotoğraf 13

Fotoğraf 14

Fotoğraf 15

Fotoğraf 16

Fotoğraf 17

Fotoğraf 18

Fotoğraf 19

Fotoğraf 20

Fotoğraf 21

Fotoğraf 22

Fotoğraf 23

Fotoğraf 24

Fotoğraf 25

Fotoğraf 26

Fotoğraf 27