MÜZEDE DAYANIŞMA

2984

TÜRKİYE Barolar Birliği (TBB) ile Ankara üniversitesi arasında imzalanan protokolle, hukuk ve tıp dayanışmasında önemli bir adım atıldı. İnsan hayatına doğrudan etki eden hukuk ve tıp alanlarının gelecekteki uygulayıcıları, iletişim kurmanın en çağdaş yollarından biri olan müze eğitimde bir araya geldi.

"Müze Eğitimi Protokolü", TBB Hukuk Müzesi'nde düzenlenen törenle TÜRKİYE Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu ve Ankara üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş tarafından imzalandı.

Protokolün amacı, "TÜRKİYE Barolar Birliği mensupları ile Ankara üniversitesi öğrencileri arasında başta hukuk ve sağlık alanları olmak üzere ortak bilinç ve farkındalık yaratma, dayanışma duygularını ve iletişim becerilerini geliştirmek" olarak açıklandı.

Ankara üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muharrem özen ile Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülfem Elif çelik'in katılımıyla gerçekleştirilen törenin ardından ilk ortak eğitim yapıldı.

"Hukuk Müzesinde Sağlık Var" başlıklı etkinlikte Ankara üniversitesi Hukuk ve Tıp Fakültelerinden 10'ar öğrenci, meslek alanında karşılaştıkları güncel hukuki ve tıbbi sorunlara yaratıcı drama yoluyla cevap aradılar.

TBB Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu törende yaptığı konuşmada, "Müzede eğitim yeni yüzyılın çağdaş halk eğitimidir. Sürekli eğitim, refah toplumlarında müze eliyle gerçekleştirilmektedir. Hepsinden önemlisi, müzede eğitim yoluyla geçmişlerini ve kültürlerini benimseyen vatandaşlar, ortak paydada buluşmanın mutluluğunu yaşarlar. Bu birliktelik duygusu, güven duygusuna dönüşür. Sonuç olarak milli birlik, hamasi sözlerle değil; ortak geçmişin bilinmesi ve geleceğe birlikte yürüme kararlılığıyla güçlenir" ifadelerini kullandı. 

"çağdaş müzecilik, geçmişin ortaklığını ve geleceği inşa etme arzusunu ortaya çıkarıyor" diyen Feyzioğlu, "TÜRKİYE'nin omurgasını ayakta tutan Ankara üniversitesi ile bu önemli adımı atmaktan çok memnunum" şeklinde konuştu.

Ankara üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş de, iletişimin ve paylaşımın çok önemli olduğu ama giderek zayıfladığı bir dönemde bu işbirliğinin anlamlı olduğunu kaydetti. İbiş, "Müze, tarihin tanığı, kültürün, sanatın beşiği, toplumun ortak paydası… Zamanın ruhu burada. Böyle bir müze içerisinde bulunmaktan çok mutluyum. Böyle bir protokolü imzalamaktan öte bunun aktif yansımalarını görmekten çok mutlu oldum ve olacağım" dedi.


Haber ile ilgili Görseller

Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle