Ortak Deklarasyon

8146
A


FONDAZIONE DEL CONSIGLO NAZIONALE FORENSE

 


CONSIGLO NAZIONALE FORENSE

 

AVUKATLARIN SOSYAL SORUMLULUKLARI
ORTAK DEKLARASYONU

Scuola Superiore dell’Avvocatura (1) ve Consiglo Nazionale Forense (2) tarafından 16 Kasım 2012 tarihinde Roma’da düzenlenen “Avrupalı Avukatların Sosyal Sorumlulukları ve Mesleki Etik” konferansına katılan Avrupa Baro Birliklerinin temsilcileri

  1. Hukukun üstünlüğünün sadece özgür ve bağımsız avukatlar tarafından garanti edilebileceğini tekrar teyit ederler. Bu bağımsızlık, ihlal edilemez savunma hakkının temeli olmanın yanı sıra avukatın etik görevidir.
  2. Avukatların, mesleki faaliyetleri sırasında etik kurallar ve insan hakları ve temel hakların başkalarına karşı korunması görev ve sorumlulukları tarafından kurulan mesleki etiğe saygı göstermelerinin gerekli olduğunu teyit ederler.
  3. Avukatların belirli görev ve sorumlulukları nedeniyle bir sosyal işlevi yerine getirdiklerini tekrar teyit ederler.
  4. Hukuk sistemlerinin, avukatın sosyal işlevlerinin sadece adaletin doğru yürütülmesine katılımları değil aynı zamanda topluma karşı zorunlu görevlerini yerine getirmeleri olduğunu tanımalarını tavsiye eder.
  5. Gençlerin mesleki eğitimlerinde ve meslek içi eğitimlerde mesleki etiğin ve avukatların sosyal sorumlulukları ile ilgili görevlerinin temel konular olarak düzenlenmesinin sağlanması için kararlıdırlar.

 

16 Kasım 2012 tarihinde İtalya Ulusal Barolar Konseyi’nin merkezi, Roma’da kabul edilmiştir.


1 Çeviri Notu: İtalya Yüksek Avukatlık Okulu

2 İtalya Ulusal Barolar Konseyi