Özgürlük için Basın Projesi II. Ulusal Konferansı

4194
A

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından yürütülen Sivil Düşün Programı kapsamında finanse edilen ve Gazeteciler Cemiyeti tarafından yürütülen Özgürlük için Basın Projesi II. Ulusal Konferansı, çok sayıda gazeteci, yazar ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katılımıyla Ankara'da gerçekleştirildi.

"İfade ve Basın Özgürlüğü İhlalleri 2014-2015 Raporu"nun da açıklandığı Konferansın açılış konuşmalarını Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin ve AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Hansjörg Haber gerçekleştirdi. Konferansa onur konuğu olarak davet edilen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu da son dönemde basın özgürlüğüne ilişkin yargı uygulamalarını değerlendiren bir konuşma yaptı.

KARŞILIKLI DİYALOGA İHTİYAÇ VAR

Türkiye'de basın özgürlüğünün önemli bir sorun haline geldiğini belirten Feyzioğlu, bulunduğu coğrafya nedeniyle Türkiye'nin sorununun Avrupa'nın ve dünyanın sorunu haline geldiğini söyledi. Özgürlükler anlamında zor bir dönemden geçildiğine işaret eden Feyzioğlu, Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Tahir Elçi'nin öldürülmesiyle ilgili olarak, "İş gelip düşünceyi açıklama özgürlüğüne ve şiddetle değil konuşarak uzlaşabilme, ortak akla ulaşabilme kültürüne dayanıyor" dedi. Feyzioğlu, toplumda giderek artan kutuplaşmanın daha da derinleşmesini önlemek için karşılıklı diyalog ve anlayışa ihtiyaç olduğunu söyledi.

"Basın özgürlüğü sadece düşünceyi açıklamanın değil, aynı zamanda düşünebilmenin de ön şartıdır" diyen Feyzioğlu, basın özgürlüğüne ilişkin sorunların adalet, demokrasi, insan hakları düzleminde çözülebileceğini ileri sürdü.

ÖZGÜRLÜK DAİMA KAZANIR

Son olarak gazeteci Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanmalarını hukuki boyutuyla değerlendiren Feyzioğlu, "Mevcut haliyle soruşturmanın iyi niyetle yürütülmediğini söylemek gerekiyor. Maalesef tutuklamanın keyfi bir ceza olarak uygulandığını ve yargının basın üzerinde sopa gibi kullanıldığını vurgulamak gerekiyor" dedi. Feyzioğlu konuşmasını umut dolu şu sözlerle sonlandırdı:

"Büyük bir mücadele tüm baskılara rağmen yürütülmektedir. Toplumun her kesiminden aklı başında insanlar, bu toplumun daha fazla kutuplaşmasının bir felaket olduğunu belirtmeye başlamışlardır. Ve yaşananlardan öğrendiğimiz bir şey varsa, o da özgürlüğün daima kazanacağıdır."

İFADE VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ İHLALLERİ 2014-2015 RAPORU İÇİN TIKLAYINIZ

 

Fotoğraflar


Fotoğraf 1

Fotoğraf 2

Fotoğraf 3

Fotoğraf 4

Fotoğraf 5

Fotoğraf 6

Fotoğraf 7

Fotoğraf 8

Fotoğraf 9