Panel

7626
A

HOCALI KATLİAMI
Türkiye Barolar Birliği ve
Azerbaycan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliği’nin
Ortaklaşa Düzenlediği Panelde Anıldı

“Hocalı Katliamı ve Karabağ Sorunu” başlıklı panel, Türkiye Barolar Birliği Av. Özdemir Özok Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezi ile Azerbaycan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliği’nın ortaklaşa düzenlediği panelin açış konuşmalarını, TBB Yönetim Kurulu İnsan Hakları Merkezi Koordinatör Üyesi Av. İzzet Varan ve Azerbaycan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Faig Bagırov yaptı.

Açış konuşmasında hiç kimsenin dili, inancı, ırkı ve derisinin rengi nedeniyle baskı ve şiddet görmemesi, insanlık dışı muameleye tabi tutulmaması gerektiğini belirten Varan şunları söyledi:

Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu olarak bir insanlık dramı olarak gördüğümüz Hocalı katliamını her türlü siyasi algılardan uzak, insan hakları temelinde dünya gündemine taşımak, bu konuda duyarlılık ve farkındalık yaratmak istiyoruz. Bunun bir insanlık görevi ve sorumluluğu olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda da Azerbaycanlı kardeşlerimizin her zaman yanında olmak ve onların acılarını paylaşmak istiyoruz.

Türkiye Barolar Birliği, Türkiye’nin en büyük en üst hukuk kurumudur. Amacımız hukukun üstünlüğünü egemen kılmak, zulme ve baskılara karşı özgürlüklerin ve insan haklarının yanında onurlu bir şekilde dik durmaktır.

Türkiye Barolar Birliği olarak dost ve kardeş ülke Azerbaycan Vekilleri Kollegiyası ile dün işbirliği protokolü imzaladık. Bundan böyle daha organize, birlikte daha güzel işler yapacağız.

Buradan Azerbaycan Vekiller Kollegiyası Sadri Sediri Sayın Azer Tagiyev’e teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu etkinliğimizin organizesinde birlikte hareket ettiğimiz Azerbaycan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliği’ne, Milli Meclis Milletvekilleri Sayın Doç. Dr. Ganira Pashayeva ve Elman Memedov’a, Prof. Dr. Aygün Attar hanımefendiye, Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran beyefendiye, Prof. Dr. Ümit Özdağ beyefendiye, önceki dönem milletvekilimiz Onur Öymen beyefendiye, Doç. Dr. Gözde Kılıç Yaşin hanımefendiye, panel oturumlarını yönetecek Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu Üyelerimiz Sayın Ahmet Demirci ve Sayın Abdullah Buksur beyefendilere sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Azerbaycan Odlar Diyarı, Ateşler Ülkesi, Azerbaycan’da ateşi ateş yapan tabiatıdır. Ancak 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gece bu kor ateşler tabiattan değil Ermenilerden yağdı. Kor’a ateşti bunlar, çoluk çocuk, genç yaşlı, kadın erkek demeden 600 Azeri kardeşimiz katledildi.

Şimdi ülke topraklarının % 20 si işgal altındadır. Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezi olarak bu gün tekrar bu katliamı kınıyoruz. Ölenlere rahmet, katillerine lanet, Azerbaycan ve insanlık adına adalet istiyoruz.

Açış konuşmalarının ardından gerçekleştirilen panelin ilk oturumunda “Uluslararası Hukuk Temelinde Karabağ Sorunu” ikinci oturumunda ise “İnsan Hakları Temelinde Hocalı Katliamı” ele alındı.