SAĞKAN: "TAHİR ELÇİ CİNAYETİ DAVASINDA ADİL BİR YARGILAMADAN SÖZ EDİLEMEZ"

3210

TÜRKİYE Barolar Birliği (TBB) Başkanı Av. Erinç Sağkan, Yönetim Kurulu üyesi Av. Ali Bayram ile birlikte Diyarbakır Barosu önceki dönem başkanı Tahir Elçi’nin katledilmesiyle ilgili davada, mahkemenin eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun tanık olarak dinlenilmesinden vazgeçilmesi kararıyla ilgili olarak düzenlenen ortak basın açıklamasına katıldı.

Diyarbakır Adliyesi önünde yapılan açıklamada, Tahir Elçi cinayetinin günlük siyasi hesaplara alet edilmesine müsaade etmeyeceklerini söyleyen Sağkan sözlerini şöyle sürdürdü.

“İsteniliyor ki bir yargılama yapılıyormuş gibi gösterilirken bu hukuksuzluğa, o yargılamaya katılan savunma makamı da alet olsun. Oysa biz hep adil yargılanma hakkını savunduk, bugün de aynı noktada duruyoruz. Tahir Elçi’nin katilleri ortaya çıkartılıp en ağır cezayı alana kadar da aynı noktada durmaya devam edeceğiz. Bu yargılamanın soruşturma ve kovuşturma aşamalarının başından sonuna hukuksuzlukla devam ettiğini defalarca kez izah etmeye çalıştık. Ancak mahkemenin aldığı son karar, süreci tüm çıplaklığıyla ortaya çıkartmıştır. Bir tanığın dinlenmesi kararı verildikten sonra ara kararla hiçbir gerekçe gösterilmeden o tanığın dinlenmesinden oy çokluğuyla vazgeçilmiştir. Tahir Elçi cinayetinin günlük siyasi hesaplara alet edilmesine müsaade etmeyeceğiz. Sorumlular ortaya çıkartılıp hak ettiği cezaya çarptırılana kadar Diyarbakır Baromuzun yanında, meslektaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Sözümüz sözdür.”

Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Nahit Eren de tanık dinleme kararından vazgeçilmesi yönünde oy kullanan Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi üyelerini, Tahir Elçi davasından el çekmeye davet etti.

Basın açıklamasına, Av. Tahir Elçi’nin eşi Av. Türkan Elçi, Batman Barosu Başkanı Av. Erkan Şenses, Şırnak Barosu Başkanı Av. Rojhat Dilsiz ile bazı barolarımızın yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda avukat da katıldı.


VİDEOYU GöRüNTüLEMEK İçİN TIKLAYINIZ


Haber ile ilgili Görseller

Görüntüle
Görüntüle