SAVAŞ MAĞDURU TÜRKMEN ÇOCUKLARA BAROLAR BİRLİĞİNDE YAZ OKULU

5461

Savaş nedeniyle Suriye ve Irak'tan kaçarak Türkiye'ye sığınan Türkmen ailelerin çocukları, 24 Temmuz – 9 Eylül tarihleri arasında Türkiye Barolar Birliği'nin ev sahipliğinde düzenlenecek yaz okulu programına katılacak.

Türkiye Barolar Birliği, Dolunay Dergi Topluluğu Derneği ile Uluslararası Barış ve Yaşam Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen yaz okuluyla, Türkmen gençlerin eğitim ve gelişim süreçlerine katkıda bulunulması amaçlanıyor. Toplamda 7 hafta sürecek olan yaz okulu programında; Türkçe okuma-yazma, tarih, coğrafya, Atatürk ilkeleri ve matematik gibi dersler yer alıyor. Sosyal aktivitelerle de desteklenen program kapsamında müze gezileri de yapılacak. 

Programın açılışında konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, "Ortadoğu'daki mezalimden anavatanlarına misafir olarak değil, ev sahibi olarak gelmiş Türkmen ailelerden 40 evladımız, bu yaz kursuna katılmaktadır. Emperyalist güçler kendi sebep oldukları kıyımın mağdurlarına el uzatırken dahi ayrımcılık yapmakta; acıları dahi kişilerin etnik kökenine, dinine ve mezhebine göre gündeme getirmektedir" ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, Türk Milleti'nin tüm dünyaya emsal teşkil eden engin şefkatiyle Ortadoğu'nun acı çeken tüm insanlarına kapılarını tek başına açtığını söyleyen Feyzioğlu, "Gerçekleri görüp milli birliğimizi koruduğumuz, Atatürk'ün ışıklı yolunda kararlılıkla yürümeye devam ettiğimiz takdirde, Cumhuriyet Devrimi, dünyanın tüm acı çektirilen, sömürülen milletlerine örnek olmayı, güç vermeyi sürdürecektir" diye konuştu.

Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu'nun konuşmasının tamamı için tıklayınız