SİNOP’TA DÜZENLENEN NÜKLEER KARŞITI PROTESTOYA TBB ÇEVRE KOMİSYONU’NDAN DESTEK

4474
A

SİNOP’TA DÜZENLENEN NÜKLEER KARŞITI PROTESTOYA TBB ÇEVRE KOMİSYONU’NDAN DESTEK
“TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ VE BAROLARIMIZ, YAŞAM SAVUNUCULARININ DAİMA YANINDA OLACAKTIR”

Çernobil nükleer faciasının 29. yıldönümünde binlerce kişi Sinop’ta buluştu. Mersin ve Sinop’ta kurulması planlanan nükleer santralleri protesto etmek için Sinop’ta bir araya gelen on binler ‘Nükleere inat, yaşasın hayat’ dedi.

Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu adına mitinge katılan Av. Burhan Uyan da kürsüde bir konuşma yaptı. Türkiye Barolar Birliği ve baroların, daima yaşam savunucularının yanında duracağının altını çizen Uyan şunları söyledi:

“Mavrişkiline doyamadığım, kuş üzümlü nokuluna doyamadığım, şeker şerbeti gibi havasına, suyuna doyamadığım Şen Sinop; Türkiye Barolar Birliği adına kucaklar dolusu selam ve yürekler dolusu sevgiler getirdim.

Para kazanmak için, adı batasıca rant ekonomisi için, uygar dünyanın bedava ve sınırsızca ve tertemiz güneş ile ısınmaya ve aydınlanmaya başladığı bu çağda, oturduğu yerden, Bizleri nükleer enerji adındaki ateş çemberine atmaya çalışanların karşısına çıkmak için bugün hem burada olabilen hem de burada olmayı çok isteyen; bir kuruş menfaati için değil, çocuklarının ve onların da çocuklarının temiz ve güvenli bir yaşam içinde olmasını isteyen yaşam savunucuları hoş geldiniz.

Dünya çevre koruma tarihine geçmiş ve devleri dize getirmiş Gerze kahramanları hoş geldiniz.

Türkiye Cumhuriyeti halkını yönetenlere sorularımız var bugün: Oturduğunuz yerden lisansını sattığınız yatırımları; o yatırım yapılacağı toprağı, suyu ve havayı vatan bilerek orada yaşayanlara sormayı insan hakkı sayan uluslararası AARHUS Sözleşmesi’ni neden imzalamıyorsunuz? Siyasetçiler ve siyasete aday olanlar, bu sözleşmeyi imzalamak vatan borcu değil de nedir? Türk Milleti ödediği vergi ve verdiği demokrasi gücüyle ayakta kalmanızı sağlayan, kaynağınız olan Türk Milleti ateş çemberine atılırken kendisine sorulmayı ne zamandır hak etmiyor?

Türkiye Barolar Birliği ve barolarımız, Avukatlık Kanunu’nun verdiği insan hakları ve hukukun üstünlüğünü kollamak ve geliştirmek görevinin sonuna kadar arkasında duracaktır. Türkiye Barolar Birliği ve barolarımız, yaşam savunucularının daima yanında olacaktır.”