Büyük Avukat Dayanışması, depremden etkilenen meslektaşlarımız için bağış kampanyası

ŞİRKET YETKİLİSİ 6 AY HAPİS CEZASI İLE CEZALANDIRILDI

13828

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ’NİN SUÇ DUYURUSU ÜZERİNE AÇILAN KAMU DAVASINDA, AVUKATLIK KANUNUNA AYKIRI ŞEKİLDE HUKUKUKİ DANIŞMANLIK VE DAVA TAKİBİ YAPAN ŞİRKET YETKİLİSİ 6 AY HAPİS CEZASI İLE CEZALANDIRILDI

Türkiye Barolar Birliği Avukatlık Kanunu’na aykırı şekilde hukuki danışmanlık hizmeti veren internet siteleri ile gerçek ve tüzel kişiler aleyhine yürüttüğü çalışmalara hız kesmeden devam ediyor.

Adana 20. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan kamu davasında yapılan yargılama sonucu, Hasar Danışmanlık Şirketi adı altında faaliyet gösteren şirketin, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 48. maddesinde yer alan “avukata çıkar karşılığında iş getirme” kapsamında aracılık faaliyetinde bulunduğuna hükmedilerek, şirket yetkilisi sanığın 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verildi.

Suça konu şirketin internet sayfasında, Ölüm Sakatlık ve Ağır Yaralanma Tazminat Davalarınızı Sizin Adınıza Takip Ediyoruz. Davayı Kazanana Kadar Hiç Bir Ücret Talep Etmiyoruz” açıklamaları ile avukat olmayanların dava takibi ve aracılık faaliyetinde bulunduğu tespit edilerek Türkiye Barolar Birliği tarafından 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 48. maddesi uyarınca Adana Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde suç duyurusunda bulunulmuştu.