SİZİN GELECEK NESİLLERİNİZİN YAŞAM HAKKINI SİZE RAĞMEN SAVUNUYORUZ

5143
A

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, çevrecileri “yatırım düşmanı” olarak ilan eden Çevre ve Şehircilik Bakanı’na düzenledikleri basın toplantısıyla cevap verdi: Sizin gelecek nesillerinizin hakkını size rağmen savunuyoruz.

Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu’nun Ankara’da gerçekleştirilen olağan toplantısı öncesinde, son dönemde yaşanan çevre katliamlarına dikkat çekmek ve TBB ve barolar tarafından çevre hakkının yaşama geçirilmesi için yürütülen çalışmalar hakkında bilgi vermek üzere bir basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya TBB Başkanı Feyzioğlu ile birlikte TBB Başkan Yardımcısı Av. Başar Yaltı, Genel Sekreter Av. Güneş Gürseler, Sayman Üye Av. Sabri Erdal Güngör, Yönetim Kurulu Üyeleri Av. Ali Arabacı, Av. Sabri Eyyüp Çepik ve Av. Yurdagül Gündoğan katılırken, TBB Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu üyeleri de hazır bulundu.

Toplantıda TBB heyeti adı adına basına açıklamada bulunan Feyzioğlu, Türkiye’deki çevresel kıyım ve tahribatın giderek arttığına dikkat çekerek, Anayasa’ya göre çevreyi korumanın ve kirlenmesini önlemenin devletin ve vatandaşların ödevi olduğunu hatırlattı. Feyzioğlu, Çevre Bakanı’nın ÇED raporunun etrafından dolanılmasını sağlayacak yasa hazırlıklarını işaret eden açıklamasını da dehşet verici bulduklarını söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın “ÇED raporlarına karşı dava açanlar yatırım düşmanı” sözleriyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Feyzioğlu, “Gelecek nesiller adına hiçbir maddi kaygı gütmeden çırpınan bu insanların ‘düşman’ olarak ilan edilmesi büyük bir haksızlıktır” dedi. Feyzioğlu şöyle devam etti:

“ Yatırım diye adlandırılan her işte çevreye zarar mutlaka hesap edilmelidir. Bir takım şirketlerin kısa vadeli karları uğruna koskoca bir toplumun geleceği karartılamaz. Buradan çevreyi katletmeye hevesli olanlara ve çevreyi korumak için çabalayanlara baskı uygulayanlara sesleniyoruz: Türkiye Barolar Birliği, barolar ve avukatlar, sizin gelecek nesillerinizin de yaşam hakkı için mücadele ediyor. Size rağmen!”

AÇIKLAMANIN TAM METNİ İÇİN TIKLAYINIZ