SURİYELİ SIĞINMACILAR İÇİN “HUKUK KLİNİĞİ” AÇILDI

7107

TÜRKİYE Barolar Birliği ve Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği (UNHCR) tarafından yürütülen “TÜRKİYE'de Mülteci, Sığınmacı, Geçici Koruma Altındaki Kişilerin Adalete Erişimlerinin Desteklenmesi Projesi” kapsamında Şanlıurfa Hukuk Kliniği açıldı.

TÜRKİYE'de ilk olan hukuk kliniğinin açılışı, TBB Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, UNHCR TÜRKİYE Temsilcisi Katharina Lumpp, Şanlıurfa Baro Başkanı Av. Ahmet Tüysüz ve Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan öztoprak tarafından yapıldı.

Açılış töreninde konuşan TBB Başkanı Feyzioğlu, TÜRKİYE'de 4 milyon sığınmacı olduğunun altını çizerek, “Şanlıurfa'ya sığınmış olan Suriyeli sayısı 1 milyon. Dünyada hiçbir ülke TÜRKİYE'nin üstlendiği bu göreve yakın bir sorumluluğu üstlenmemiştir. TÜRKİYE'de yaklaşık 4 milyon mülteci, geçici sığınmacıyı misafir ediyoruz. Bu 4 milyon kişi dezavantajlı olmaları sebebiyle potansiyel suç mağduru ve suç faili. Bu büyük sorunla hepimiz el ele verip baş etmek zorundayız. Bunu yaparken de TÜRKİYE'nin dünyadaki en büyük sorumluluğu üstlendiğini bilmeliyiz” dedi.

Bir diğer projelerinin adli yardım fonunun mültecilere ve geçici sığınmacılara yardımla ilgili desteklenmesi olduğunu dile getiren Feyzioğlu, “Bir anda 4 milyon yeni kişi yükünü adli yardım bütçemizin kaldırması mümkün değildir. çünkü TÜRKİYE'de adli yardım hizmeti avukatların çok büyük fedakârlıklarıyla yürüyor. Avukatlar ücretlerini 1,5-2 yıl sonra alabiliyor. Yüz binlerce davanın ücretinin 2 sene sonra alındığını düşünün, avukatların ne kadar büyük bir fedakârlık yaptığını anlarsınız. O zaman bu bütçenin en azından mülteciler, sığınmacılar açısından desteklenmesi gerekiyor” diye konuştu.

Feyzioğlu, kliniğin hem sığınmacılar hem de avukatlar için kurulduğuna dikkat çekerek şöyle devam etti:

“özellikle İstanbul'da bir takım üniversitelerde Avukatlık Kanunu’na aykırı olduğunu düşündüğümüz hukuk kliniği diye çeşitli çalışmalar yaptığını biliyoruz. üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinin kendilerine başvuran kişilere hukuki yardım yapması onları sadece yanlışa sürükler. Bu hukuk kliniği öncelikle avukatlara hizmet edecek. Meslektaşlarım, mülteci hukuku ile ilgili bir sorunla karşılaştıklarında burada özel olarak yetişmiş, konunun uzmanı olmuş avukat arkadaşlarımızdan hukuki destek alacak. Buraya müracaat eden mülteci veya sığınmacı derdini anlattığında doğru yönlendirilecek. Hukuki yardıma ihtiyacı var mı yok mu, varsa nasıl bir hukuki yardıma ihtiyacı var buradaki arkadaşlarımız belirleyecek. Eğer çok acil bir durum varsa doğrudan kendileri müdahale edecek. Onun dışındaki tüm dosyaları Şanlıurfa'daki adli yardım gönüllüsü avukatlara yönlendirecekler. Hukuk kliniği, bir yandan sığınmacı ve mültecilere destek için diğer yandan da meslektaşlarımızın mesleki faaliyetlerini bilgili, eksiksiz şekilde yapabilmelerini sağlamak için kuruldu.”


Haber ile ilgili Görseller

Görüntüle