TBB, AKBELEN ORMANLARI’NDA AĞAÇ KESİMİNE DİRENEN YURTTAŞLARIMIZIN YANINDA BİRLİK BAŞKANI SAĞKAN: TBMM’YE AÇIK ÇAĞRIMIZDIR, ACİLEN MECLİS ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULSUN

1174

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Av. R. Erinç Sağkan, ağaç kesimine direnen İkizköylülere ve çevrecilere destek vermek için Akbelen’deydi. Birlik Başkanı Sağkan’a bu ziyaretinde İzmir, Bursa ve Aydın Barosu Başkanları ile İstanbul, Ankara, Denizli ve Muğla Barosu yöneticileri, Muğla Barosu önceki dönem başkanı Muğla Milletvekili Av. Cumhur Uzun ve farklı illerden çok sayıda meslektaşımız da eşlik etti.Akbelen’den Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne seslenen Sağkan, acil olarak Akbelen’de yaşananlar ile ilgili Meclis Araştırma Komisyonu kurulması için çağrı yaptı, bu süreçte de kesim yapılan alana maden sahası yapılmamasını istedi:

“Buradan Türkiye Barolar Birliği olarak TBMM’ye açık bir çağrımız vardır. Akbelen ormanlarında yürütülen sürece ilişkin olarak acilen Anayasa’nın 89, Meclis İç Tüzüğü’nün 104 ve 105. Maddeleri uyarınca Meclis Araştırma Komisyonu kurulması ve bu komisyon raporunu tamamlayıncaya kadar firma tarafından maden sahasına ilişkin işlem yapılmaması, iş makinelerinin girmemesi için gerekli tedbirlerin alınması gerçekten hayati anlamda önem taşımaktadır. Buradan tekrar bu hususu vurgularken TBB olarak burada İkizköylüler ile birlikte çevre mücadelesi veren yurttaşlarımızla birlikte hukuki mücadeleyi sonuna kadar yürüteceğimizi de sizlerle paylaşmak istiyorum.”
Akbelen’de İkizköylülere ve onların mücadelesine destek veren çevrecilere de seslenen Sağkan, Türkiye Barolar Birliği’nin bundan sonraki süreçte de mücadelenin tam de merkezinde yer alacağını söyledi:

“Kıymetli dostlar, ben öncelikle size Türkiye’deki tüm avukatların ve baroların verdiğiniz mücadeleye duydukları saygıyı iletmek için buradayım. Emin olun bu ülkedeki 81 Baro ve 180 bin avukat hepimizin hakları için verdiğiniz mücadelenin farkında. Çocuklarımızın geleceği için yaptıklarınızın, yürüttüğünüz direnişin farkındayıtz ve bu mücadelenin hukuki boyutu da dahil olmak üzere bundan sonra işleyecek kısımlarında da katkı sunmaya hazırız. Her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum. Zannetmeyin ki 4 yıldır verdiğiniz direnişin bir sonucu olmadı, zannetmeyin ki kaybettiniz, zannetmeyin ki sesiniz duyulmuyor. İnanın bu ülkede, bu ülkenin toprağını, havasını, suyunu yaşatmak için mücadele verenler kazanacaklar. Sonunda biz kazanacağız, bunu hep birlikte göreceğiz. Ve sizlerden aldığımız güçle bunu yapacağız. Zannetmeyin ki yalnızsınız, hepimiz sizin yanınızda, bundan sonra da bu mücadelede gereken neyse yapmaktan bir adım dahi geri durmayacağız. Emin olun sesiniz soluğunuz Türkiye’nin her yerinden, hatta sınırlarımızın dışından duyuldu. Aslına bakarsanız mücadeleniz çok ciddi bir karşılık bulmuş durumda.
Öncelikle şunu ifade edeyim; çok fazla hukuk konuşamadığımız günlerden geçiyoruz, o yüzden belki söylediklerimiz hep duvara çarpıp geri dönüyor gibi algılanacak ama tabi ki biz mücadeleyi hukuki sınırlar içerisinde devam ettirmek zorundayız. Bu ülkeye hukukun üstünlüğünü de illa ki hep beraber getireceğiz. Ve buradaki mücadelenin hukuksal ayağını da kazandığımızı hep beraber göreceğiz. Gönül rahatlığıyla bunu size ifade etmek istiyorum.

Şimdi yürütülen bir süreç var. Dün valiliğin yaptığı açıklama ile ağaç kesiminin tamamlandığı ifade ediliyor. Bir çok bilim insanından şunu dinledik; aslında mücadele bitmedi çünkü bu alan halen orman toprağı olarak kalırsa ekolojik sisteme yeniden kazandırılabilecek durumda. Ancak kesilen ağaçlık alanlara maden sahası açılmaya başlanıldığı andan itibaren artık geri dönülemez bir yola girilmiş oluyor. O sebeple bu mücadeleyi devam ettirmek zorundayız. Biz de sizin yanınızda olacağız, burada iş makinelerinin o kesilen ağaçların yerine maden sahası açamaması için her türlü faaliyeti hep beraber omuz omuza göstereceğiz. Bunu sağlarsak o ekolojik denge kendiliğinden birkaç sene içerisinde burayı tekrar olması gereken şekline, ağaçlarda kuşların sesinin çıktığı, sincapların birbirini kovaladığı ormanlık haline döndürecektir. Biz bugün bu sebeple sizin yanınızdayız. Mücadelenizin hiçbir şekilde boşa gittiğini düşünmeyin. Hepinize tekrar verdiğiniz mücadeleden dolayı teşekkür ediyor ve şükranlarımı sunuyorum.”

Sağkan, daha sonra Akbelen’de mücadele eden İkizköylüler ve çevrecilerle bir araya gelerek onların sorunlarını, dertlerini dinledi; bundan sonra TBB’nin yürüteceği hukuki süreçler hakkında da bilgi verdi.


Haber ile ilgili Görseller

Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle