TBB, BAROLAR VE AVUKATLAR CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINDA ATA'NIN HUZURUNDA

1777

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Av. R. Erinç Sağkan, Yönetim, Disiplin, Denetleme kurul üyeleri, Baro Başkanları, TÜRAVAK Başkanı ve meslektaşlar, Cumhuriyetimizin 100. yılı dolayısıyla Anıtkabir'i ziyaret ederek, Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e, saygı ve şükranlarını sundular.

Adıyaman Barosu Başkanı Av. Bilal Doğan, Aksaray Barosu Başkanı Av. Ferit Köse, Ankara Barosu Başkanı Av. Mustafa Köroğlu, Burdur Barosu Başkanı Av. Ramazan Gedik, Çankırı Barosu Başkanı Av. Mustafa Deniz, Çorum Barosu Başkanı Av. Turan Kalıpcı, Düzce Barosu Başkanı Av. Taner Çakır, Gaziantep Barosu Başkanı Av. İskender Kahraman, Giresun Barosu Başkanı Av. Soner Karademir, Hatay Barosu Başkanı Av. Hüseyin Cihat Açıkalın, İzmir Barosu Başkanı Av. Sefa Yılmaz, Kastamonu Barosu Başkanı Av. Özgür Demir, Kırşehir Barosu Başkanı Av. Onur Çanta, Kocaeli Barosu Başkanı Av. Mehmet Gül, Malatya Barosu Başkanı Av. Onur Demez ve Zonguldak Barosu Başkanı Av. Türker Kapkaç'ın da yer aldığı heyet, Aslanlı Yol'dan yürüyerek Şeref Salonu'na ulaştı.

TBB Başkanı Sağkan'ın Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulunan heyet, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti.

Sağkan, Anıtkabir Şeref Defterine şunları kaydetti:

Büyük Atatürk,

Türkiye Barolar Birliği’nin seçilmiş kurulları olarak, görkemli bir hukuk devrimi ve sömürgeci güçlere karşı kazanılan en güzel destan olan Cumhuriyetimizin 100. yılında; hak mücadelesi veren 180 bin avukatı temsil eden Barolarımız ve meslektaşlarımızla birlikte huzurundayız.

Emperyalizme meydan okuyan bir halk önderi olarak, etrafında sımsıkı kenetlenen yurtseverlerle birlikte içimize ektiğin umut tohumlarını, vicdanımızda büyüterek geldik.

Ateş çemberinden çekip çıkardığın bir halkın, özgür bir vatanda yaşamalarını sağlamak için vakfettiğin ömrüne duyduğumuz vefayı kalplerimizde sonsuzluğa eşitledik ve geldik.

Akıl ile bilimin rehberliğinde ve laik hukukun güvencesinde, en büyük eserin olan Cumhuriyet sayesinde kula kul değil birey olan eşit yurttaşlar olarak minnetle ve şükranla geldik.

Seni, 1938’den sonsuza kadar ölümsüz kılan, “hiçbir dogma bırakmayan” anlayışınla, asaletin ve cesaretindir.

İnsan haklarına dayalı demokratik, laik, sosyal hukuk devleti ilkelerini temel alan Cumhuriyetimizi ilelebet yaşatmak da bizim taşımaktan gurur duyduğumuz sorumluluğumuz ve zorunluluğumuzdur.

Yoktan var ettiğin ve yetmeyip küllerinden yeniden doğmasını sağladığın bu ülkede, geleceği emanet ettiğin bizler, mirasına sahip çıkıyoruz. İlelebet payidar kalacak Cumhuriyet’te; hiçbir tahakküme boyun eğmeden hukuk ve adalet uğruna mücadele etmeye devam edeceğiz. Kılavuzumuz, pusulamız, güneşimiz senin ilkelerindir.

Hiç bitmeyecek özlem, sevgi, şükran ve saygılarımızla…

Av. R. Erinç Sağkan
Türkiye Barolar Birliği Başkanı


Haber ile ilgili Görseller

Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle