TBB BAŞKANI FEYZİOĞLU MARDİN’DE

5253
A

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Mardin Barosu Başkanı Av. Çelebi Araz’ın polisler tarafından keyfi bir şekilde alıkonulmasını ve Nusaybin’deki avukat bürolarının kapılarının kırılarak içeri girilmesini protesto etmek amacıyla Mardin’e gitti.

İlk olarak Mardin Barosu’nu ziyaret eden Feyzioğlu, Mardin Barosu Başkanı ile birlikte bir basın açıklaması yaptı. Doğrudan bir hukuksuzlukla karşı karşıya olduklarını ifade eden Feyzioğlu şöyle konuştu: “Hiçbir mazeret ve hukuki dayanak olmaksızın büroların tahrip edilmesi söz konusudur. Büroların dokunulmazlığına müdahale edilmesi söz konusudur. Hem Türk Ceza Kanunu’nun pek çok hükmü hem de Avukatlık Kanunu’nun bürolarımıza dokunulmazlık veren hükmü ihlal edilmiştir. Dolayısıyla ortada bir suç vardır. Nusaybin Başsavcımızın da bu suçu ciddi bir şekilde takip edeceğini umut ediyorum. Kendisinin ifadesi de bu yönde olmuştur.”

Yaşanan hukuksuzluğun takipçisi olacaklarını belirten Feyzioğlu, “Bir ülkede Baro Başkanı, keyfi uygulamayla karşı karşıya kalıyorsa bu ülkede herkes en ağır keyfi uygulamalara maruz kalabilir. Avukatların kanundan kaynaklanan dokunulmazlıklara sahip olmasının sebebi vatandaşlarımızın haklarını savunmakla yükümlü olduğu içindir. Bizler mesleki dayanışma içerisindeyiz. Bu mesleki dayanışma koşulsuzdur. Hukukun üstünlüğü adına bir mesleki dayanışmadır.” dedi.

Mardin Barosu Başkanı Araz ise, “Nusaybin ilçesinde bulunan 15 avukat meslektaşımızın avukatlık bürosuna kapılarının bir daha kapanmayacak şekilde kırılmak sureti ile girilmiş; içerisinin kısmen dağıtıldığı, avukat bürolarındaki bazı evrak ve dosyaların yerlere atıldığı tespit edilmiştir. Yine 25 Nisan 2016 tarihinde saat 16.25 sıralarında mesleki işlerim için özel aracımla Midyat’a giderken Midyat’ın girişinde emniyet ve jandarma tarafından oluşturulan uygulama noktasında durduruldum ve aracım aranmak istendi. Mardin Baro Başkanı olduğumu ispatlayan avukatlık kimliğimi ibraz etmeme rağmen Cumhuriyet Savcısı’nın talimatı var denilerek ısrarla aracım aranmak istenmiştir. Mesainin dolmasına çok az bir zaman kalmasına rağmen mesleki işlerimi yürütmem için arabamı ve kimliğimi bırakmak şartı ile dahi ayrılmama izin verilmemiştir. Daha sonra aracım polis refakati ile Midyat Emniyet Müdürlüğü’nün önüne çektirildi. Yaklaşık 40 dakika bekletildikten sonra Midyat Emniyet Müdürlüğü önünde bu defa Cumhuriyet Savcısı’nın gelmeyeceği, aracımın aranmayacağı ifade edildi. GBT sorgusu ve aracın sorgusu yapıldıktan sonra gidebilirsiniz denildi. Onur kılıcı beyanlara muhatap kaldıktan sonra ‘Cumhuriyet Savcısı gelmeyecek, aracınızı aramayacağız’ demeleri keyfiliktir ve en hafif tanımıyla zorbalıktır. Zorlu süreç hiçbir zaman hiç birimizi hukuki yoldan saptırmamalıdır. Bizim hukuk devleti olup olmadığımız tam da şimdi bu zor şartlarda ortaya çıkacaktır” diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından avukatların talep ve eleştirilerini dinleyen Feyzioğlu daha sonra Mardin Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özel ve Adalet Komisyonu Başka nı Bülent Koç’u ziyaret etti.

Feyzioğlu’na Mardin ziyaretinde TBB Yönetim Kurulu Üyesi Av. Eyyüp Sabri Çepik ile Başkan Başdanışmanı Av. Zafer Köken eşlik etti.