TBB BAŞKANI FEYZİOĞLU, MEHMET ARİF DEMİRER'İN İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI'NA IŞIK TUTAN ESERLERİNİN TANITIM TOPLANTISINA KATILDI

3809

İnönü Vakfı tarafından Mehmet Arif Demirer ve İngiliz yazar Robert Cox'un kaleme aldığı "Neutrality on a Knife-edge" ile Demirer'in kaleme aldığı "İnönü'den İkinci Dünya Savaşı" isimli eserlerin tanıtımı yapıldı.

Pembe Köşk'te düzenlenen toplantının açılışında konuşan İnönü Vakfı Başkanı özden Toker, "Babam İsmet İnönü'yü kaybedeli 44 yıl, İkinci Dünya Savaşı sona ereli de 72 yıl oldu. Her ikisi de eski zaman ama güncel kalmaya devam ediyor. Babam her zaman için tartışma konusu oluyor" diye konuştu.

İkinci Dünya Savaşı'nın bugün sıkça konuşulduğunu dile getiren Toker, "3. Dünya Savaşı tehlikesini hissetmeden evvel herkes İkinci Dünya Savaşı'nı unutmuştu. Dünyada savaşlar tekrar başlayınca, İkinci Dünya Savaşı'nda yaşananların ve o zaman yapılanların kıymeti arttı" dedi.

Sözlerine, Churchill'in 1950 yılında İsmet İnönü'ye yazdığı mektubu okuyarak başlayan TÜRKİYE Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler'in, Alman ordularının Irak ve Suriye cephelerine Trakya ve Anadolu üzerinden geçmesini istediğini ve TÜRKİYE'yi "Gerekirse ezer geçeriz" diye tehdit ettiğini belirterek, "TÜRKİYE teyakkuzda. Eli silah tutan nüfusun önemli kısmı askere alınmış durumda. TÜRKİYE'nin tek bir zırhlı birliği veya avcı uçağı filosu dahi yok. Ve İsmet İnönü... Almanya ile dostluk anlaşması imzalıyor. Alman ordularının geçişine de izin vermiyor" dedi.

İnönü'nün çok başarılı bir denge politikası ile TÜRKİYE'yi savaştan uzak tutmayı başardığı değerlendirmesinde bulunan Feyzioğlu, "ABD'nin başını çektiği ittifaktan 50 ağır tank, 300 avcı uçağı talep ediyor. 2 yıl, 2 ay yapayalnız kalmayı göze alıyor. TÜRKİYE'yi ders kitaplarına geçecek bir diplomasi ile savaşa sokmuyor." dedi.

"TÜRKİYE'yi yönetenler, pasif dış politika diye küçümsedikleri "yurtta barış, dünyada barış" ilkesinin değerini, Ortadoğu, ırkçı-mezhepçi mikro devletimsilere bölündüğünde acaba anlamışlar mıdır? Tarih, tarih bilmeyen yöneticiler yüzünden tekerrür eder. Tarihlerini unutan toplumlar da kendilerini yönetenleri uyaramazlar. 'Gerçek-ötesi' diye nitelenen algı yönetimi, gerçeklerin yerini alır" ifadelerini kullanan Feyzioğlu, tarihi gerçekleri bütün ayrıntıları ve belgeleriyle ortaya koyan Mehmet Arif Demirer eserlerinin mutlaka okunması gerektiğini vurguladı.

Kitapların yazarı Mehmet Arif Demirer de 70 yıl öncesine ışık tutan eserleriyle ilgili bilgiler verdi. İkinci Dünya Savaşı ile ilgili yabancı kitaplarda, TÜRKİYE'nin eleştirildiğine işaret eden Demirer, "'TÜRKİYE, savaşa girmek sözü vermiş de girmemiş, İngilizlerin 43 yılında sevk ettikleri askeri malzemeleri almakta direnmiş' gibi edebiyatlar yapılıyor. Ben bunların doğru olmadığını kitaplarımda anlattım. Demokrat Partili bir yazar olarak CHP'li bir Cumhurbaşkanı'nın başarılarını tespit ettim, kaydettim" dedi.

İkinci Dünya Savaşı'nda TÜRKİYE'nin silahlı kuvvetlerinin donanımının Kurtuluş Savaşı seviyesinde olduğunu dile getiren Demirer, o dönemde ülkenin çok eski ve hantal Fransız ve Rus tankları olduğunu, savunma amaçlı uçaklara ise sahip olmadığını söyledi.

İnönü'nün başarılı bir dış politikayla TÜRKİYE'nin savaşa girmesinin önüne geçtiğini belirten Demirer, Robert Cox ile yazdıkları kitabın döneme ışık tuttuğunu ve önemli bir çalışmanın ürünü olduğunu kaydetti.

Demirer, kitapta, İnönü'nün 1 Kasım 1940-1946 arasında Yasama Yılı açılışındaki konuşmalarının yanı sıra Hitler'in İnönü'ye, İnönü'nün ise Hitler'e mektubunun ve çok sayıda belge, harita ve İkinci Dünya Savaşı'na ait pulun yer aldığını aktardı.

Demirer, geçen yıl basımı yapılan "İnönü'den İkinci Dünya Savaşı" isimli kitabında ise İnönü'nün savaş döneminde yaptığı görüşmeler, TBMM konuşmaları, Adana ve Kahire konferanslarına ilişkin tuttuğu belgelerin yer aldığını anlattı.

Mehmet Arif Demirer'in "İkinci Dünya ve TÜRKİYE" adlı eseri 2015 yılında TÜRKİYE Barolar Birliği Yayınlarından çıkmıştı.

Kitaba ulaşmak için tıklayınız