TBB BAŞKANI FEYZİOĞLU VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ KIBRIS TÜRK BAROLAR BİRLİĞİ BİNASI AÇILIŞI İÇİN KUZEY KIBRIS’TA

7034
A

"KIBRIS BİZİM İÇİN İKİNCİ VATANDIR"

Kıbrıs Türk Barolar Birliği hizmet binasının açılışına katılmak üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giden Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu; Başkan Yardımcısı Av. Başar Yaltı, Yönetim Kurulu üyeleri Av. Eyyüp Sabri Çepik, Av. Kürşat Karacabey, Av. İzzet Varan, Başkan Başdanışmanları Av. Prof. Dr. Necdet Basa ve Av. Zafer Köken ile birlikte bir dizi ziyarette bulundu.

Heyet ilk olarak KKTC Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu’nu ziyaret etti. Ziyarette konuşan TBB Başkanı Feyzioğlu, KKTC’yi yavru vatan değil vatan gördüklerini ve buradan bir şeyler öğrenmeye geldiklerini ifade ederek, Türkiye ile KKTC’nin “tek millet, iki devlet” olduğunu söyledi. Kıbrıs Türk Barolar Birliği ile ilişkilerin derinleşmesinin sevindirici olduğunu kaydeden Feyzioğlu, geçtiğimiz ay oluşumunu başlattıkları Türk Dili Konuşan ve Akraba Ülkeler Avukat Örgütleri Birliği toplantısına, Kıbrıs Türk Barolar Birliği’nin de Türkiye Barolar Birliği ile birlikte ev sahibi sıfatıyla katıldığını vurguladı. 

Türkiye Barolar Birliği’nin Kıbrıs Türk Barolar Birliği ile yakın ilişkilerinin en fazla kendisini memnun ettiğini ifade eden KKTC Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu, “bir millet, iki devlet” gerçeğinin artık dünyaca idrak edilmesi gerektiğini söyledi. Her iki ülkenin Barolar Birliğinin işbirliği ve karşılıklı bilgi paylaşımının, en mükemmel sonuçları doğuracağına inandığını belirten Eroğlu, bu birlikteliğin dünyaya gösterilmesinin önemli olduğunu vurgulayarak KKTC’nin sesi kısıldığında baroların yüksek sesle bu mesajı dünyaya vermesi gerektiğini söyledi. Eroğlu, Türk kamuoyun önünde haklı bir güvene ve güce sahip olan Türkiye Barolar Birliği’nin uluslararası düzeyde KKTC’ye yönelik kısıtlayıcı uygulamalara karşı verdiği ve vereceği desteğin çok önemli ve saygıdeğer olduğunu ifade etti.
Daha sonra KKTC Yüksek Mahkeme Başkanı Sayın Şafak Öneri'yi makamında ziyaret eden heyet, Öneri’yi ve KKTC’deki hakimleri Türkiye Barolar Birliği’nin düzenleyeceği etkinliklere davet etti. Görüşmede; Kıbrıs Türk Barolar Birliği ve Türkiye Barolar Birliği birlikteliğinde, KKTC'deki hakimlerle mesleki işbirliğinin geliştirilmesi ile KKTC ve Türkiye'ye azami fayda sağlayacak adımlar konuşuldu.

Ziyaretlerin ardından Kıbrıs Türk Barolar Birliği’nin Küçük Kaymaklı Bölgesi’ndeki merkez binasının açılış törenine katılan heyet, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber, KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy, KKTC Yüksek Mahkeme Başkanı Şafak Öneri, KKTC Önceki Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Av. Ünver Bedevi ile birlikte hizmet binasının açılışını yaptı.

Açılış töreninde, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Av. Ünver Bedevi ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu birer konuşma yaptılar. 

Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Ünver Bedevi, 1974'ten bu yana baronun binası olmadan, kısıtlı mekanlarda hizmet vermeye çalıştığını belirtti. Yeni binanın avukatların kendi imkanlarıyla, ödedikleri aidatlarla yapıldığını ifade eden Bedevi, "Topluma hizmette çok faydalara vesile olmasını istiyoruz. Bina avukatlarındır. Her avukata ait bir mekandır. Avukatlar buraya sahip çıkmalıdır. Buranın kimsenin dergahı olmasına izin verilmemelidir. Biz bundan sonra birlik olarak, Birliği ve toplumu ileriye taşıyacak adımları atmalıyız" dedi. Bedevi, Türkiye Barolar Birliği ile ilişkilerini daha da ilerletmeyi hedeflediklerini vurguladı. 

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da konuşmasında, "Kıbrıs bizim için yavru vatan değil, ana vatandır. Kıbrıslı Türkler küçük kardeşimiz değil can kardeşimizdir. KKTC'ye hizmet etmek lütuf değil, asli görevimizdir" ifadelerini kullandı. Kıbrıs Türk Barolar Birliği ile ilişkileri en üst seviyeye çıkaracaklarını söyleyen Feyzioğlu, "Ankara'da Türk Dili Konuşan ve Akraba Ülkeler Avukat Örgütleri Birliği’nin kuruluşu için ön mutabakat imzalandı. Bu toplantının ön görüşmesinde, Kıbrıs Türk Barolar Birliği de bizimle birlikte ev sahibi idi. Dünya toplumlarının Kıbrıs Türk toplumunu tanıması için elbirliğiyle seferberlik ilan etmeliyiz" diye konuştu. Kıbrıslı Türk avukatları, Türkiye'de yapılacak tüm etkinliklere davet eden Feyzioğlu, tüm imkanlardan Türkiyeli avukatlarla eşit şartlarda yararlanabileceklerini söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da Barolar Birliği Merkez Binası'nın tamamlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek, bir eksikliğin tamamlanmış olduğunu söyledi. Türkiye Barolar Birliği ile işbirliğine girilmesinin ve bunun aynı milletin mensubu şeklinde yapılmasının, kendisini onurlandırdığını belirten Eroğlu, KKTC ile TC arasında hukuki farklılıklar bulunduğunu ancak önemli olanın işbirliği yapılması olduğunu kaydetti. Eroğlu, "Önemli olan işbirliği içine girip, Kıbrıslı Türklerin dünyaya açılışında yaşadığı zorlukları aşmaya katkı yapılmasıdır. Bunlar bizi gururlandıracak olaylardır" dedi.

Feyzioğlu ve beraberindeki heyet, Kıbrıs Türk Barolar Birliği'nin yeni binasında Kuzey Kıbrıs'ta okuyan öğrencilerle buluştu.