TBB Başkanı’ndan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne Ziyaret

4149
A
BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜN YOK EDİLDİĞİ BİR ORTAMDA DÜŞÜNMEK DE İMKÂNSIZ HALE GELİR

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu 24 Temmuz Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü dolayısıyla Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret etti.

Feyzioğlu’na Ankara Barosu Başkanı Av. Sema Aksoy’un eşlik ettiği ziyarette, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, TGC Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Özdemir hazır bulundu.

TBB Başkanı Feyzioğlu ziyarette, sansürün kaldırılışının 105. yıl dönümünde 24 Temmuz'u bir bayram gibi kutlayacakları günlerin gelmesi temennisinde bulunarak, basın ve ifade özgürlüğünün önemine dikkat çekti.  İfade ve basın özgürlüğünün yok edildiği ortamlarda düşünme özgürlüğünün de kısıtlandığını ve düşünmenin de imkânsız hale geldiğini söyleyen Feyzioğlu, "Sansürün kaldırılışının 105. yılında basının özgür olduğu bir Türkiye'de nefes aldığımızı görmek istiyoruz. Bir gün bugünü basın bayramı olarak kutlayacağız. Demokrasiyi yaşatmak istiyorsak basın özgürlüğüne sahip çıkmalıyız" diye konuştu.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto da, günümüzde de devam eden sansürün, gazetecileri açılan davalarla ve cezaevi tehditleriyle baskı altında tuttuğunu söyledi. Olcayto, “Düşünce ve ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğünün kısıtlanması gazetecilerin zor koşullar altında görev yapmaya itilmesi, Türkiye’nin bir an önce kurtulması gereken bir ayıbıdır” dedi.

 

Fotoğraflar


Fotoğraf 1