Büyük Avukat Dayanışması, depremden etkilenen meslektaşlarımız için bağış kampanyası

TBB BAŞKANI VE BERABERİNDEKİ HEYET, YARGITAY BAŞKANI İSMAİL RÜŞTÜ CİRİT'İ ZİYARET ETTİ

45713

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, beraberindeki TBB Yönetim Kurulu üyeleri, Türk-Av üyesi ülkelerin temsilcileri ve baro başkanlarıyla birlikte Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit'i ziyaret etti. Yargının sorunlarının ve çözüm yollarının konuşulduğu görüşmede, Yargıtay Genel Sekreter Yardımcısı Özgür Karadağ da hazır bulundu.

Türk dili konuşan devletlerin Yargıtay ile olan ilişkilerinden bahseden Yargıtay Başkanı Cirit, "Coğrafya farklı olsa bile gönüller birdir. Bugün burada dost ve kardeş ülkelerin barolarını ağırlamaktan mutluluk duyuyorum. Bu topluluğu bir araya getirdiği için Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu'na teşekkür ediyorum. Sorunlarımız ortak. Çözüm, daha iyi yargı, daha iyi adalet, hukukun üstünlüğü açısından iyi ilişkiler içerisinde olmaktan geçiyor" şeklinde konuştu.

Daha sonra söz alan Yargıtay Genel Sekreter Yardımcısı Karadağ ise Türkiye'deki yargılama sistemi, yüksek yargı organları, Yargıtay'ın tarihçesi, temel görevleri, mensupları hakkında bilgi verdi.

İlk olarak ziyarete katılan heyeti tanıtan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu, "Türkiye zor bir hukuki mücadele sürecinden geçiyor, on binlerce vatanına bağlı avukat, hâkim, savcı sayesinde bu zor dönemden başarıyla çıkacağımıza inanıyorum. Savunmayla yargının işbirliğinin sağlanması fevkalade önemlidir. Bu işbirliğinin sağlanması için de yargının kararlarının kamuoyunun denetimine açması önemlidir. Bu çerçevede, bir ilk yaşanmış, Yargıtay 3 milyon civarında kararı hiçbir çekince duymadan web'den ve TBB üzerinden kamuoyunun denetimine açmıştır. Bunun için Sayın Başkan'a teşekkürlerimi sunuyorum" ifadelerini kullandı.

Ziyarete; TBB Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Başkan Yardımcıları Av. Ünsal Toker ve Av. Hüseyin Özbek, Genel Sekreter Av. Sabiha Tekin ve Başkan Başdanışmanı Av. Zafer Köken'in yanı sıra Uluslararası Karadeniz-Hazar Ülkeleri Hukukçular Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. İlham Rahimov, Ankara, Gaziantep, Malatya, Muğla, Kırşehir, Trabzon, Balıkesir, Kayseri, Şanlıurfa, Gümüşhane-Bayburt, Kırklareli, Aydın baro başkanları ile Tacikistan, Azerbaycan, Gürcistan, KKTC, Kazakistan, Kırgızistan, Bosna Hersek, Dağıstan Cumhuriyeti, Başkurdistan Cumhuriyeti avukat örgütlerinin temsilcileri katıldı.