TBB GENEL SEKRETERİ AV. GÜNEŞ GÜRSELER, SAMSUN BAROSU’NUN EV SAHİPLİĞİNDE DÜZENLENEN "ULUSLARARASI MÜLTECİ VE GÖÇ KRİZİNE İLİŞKİN HUKUKİ ÇÖZÜM YOLLARI KURULTAYI"NA KATILDI

3868
A

Türkiye Barolar Birliği Genel Sekreteri Av. Güneş Gürseler, Uluslararası Avukatlar Birliği (UIA) ve Samsun Barosu'nun İstanbul Barosu Uluslararası İlişkiler Merkezi ile birlikte düzenlediği "Uluslararası Mülteci ve Göç Krizine İlişkin Hukuki Çözüm Yolları Kurultayı"na katıldı.

20-21 Mayıs 2016 tarihlerinde Samsun Barosu’nun ev sahipliğinde düzenlenen kurultayın açılışında konuşan TBB Genel Sekreteri Av. Güneş Gürseler, toplantının Samsun’da yapılmasının ayrı bir önemi olduğunu kaydetti. Gürseler sözlerine şöyle devam etti:

“Dün yani 19 Mayıs, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı ve teokratik devletten laik devlete, çağdaş topluma geçiş devrimini başlatmak üzere Samsun’a gelişinin 96. yılı. Bu süreç sonunda ilk laik, demokrat Müslüman devlet olan Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Bugün Türkiye bölge ülkelerinin yaşadıkları yıkıma uğramamışsa ve sığınılacak bir ülke durumunda ise bunu Atatürk’e ve laik demokrat Cumhuriyet devrimine borçludur. Bizler bunu hiç aklımızdan çıkarmıyoruz.”

İzlenen yanlış politikalar sonunda Türk Hükümetinin ve uluslararası toplumun beklediğinden oldukça farklı bir gelişim gösteren Suriye insani krizi ve mülteci akınının, insanlığı ve Türkiye’yi derinden etkilediğini söyleyen Gürseler, Suriye krizinin çağın en büyük insani acil durumu haline geldiğini ve dünyanın bu konuda başarısız kaldığını ifade etti.

“Öncelikle bölgemizde ve dünyada savaşa, açlığa, sömürüye karşı çıkmak en büyük sosyal sorumluluğumuzdur. Afrika’dan kaçmaya çalışırken Akdeniz’de boğulup gidenlerin, Ortadoğu’nun bitmeyen paylaşım savaşından kaçarken yollarda ölenlerin ardındaki temel gerçeği görüp ortak politikalar geliştirmek zorundayız” diyen Gürseler konuşmasını şu ifadelerle sonlandırdı:

İnsanlığın ve gezegenimizin yaşadığı bu çöküş karşısında avukatlar olarak bir diğer önemli sosyal görevimiz de bu gerçeği hala göremeyen insanlığı sarsmak olmalıdır. Adım adım küresel bir sona gidiyoruz. Bunun tek nedeni de insanlığın bir türlü vazgeçemediği tüketim çılgınlığıdır.

“Bölgemizden başlayarak tüm insanlığı uyarmalıyız;

Hepimiz Dünyalıyız ve dünya tek.

Gidebileceğimiz başka bir gezegen yok.

Görevimiz elimizdekine sahip çıkmak.”

Kurultaya, Uluslararası Avukatlar Birliği Başkanı Jean-Jacques Uttwiller ve TBB Genel Sekreteri Av. Güneş Gürseler’in yanı sıra TBB Yönetim Kurulu Üyesi İzzet Varan, Samsun Başsavcı Vekili Uğur Sürmeli, Adalet Komisyonu Başkanı Kemal Alver, Trabzon Barosu Başkanı Av. Orhan Öngöz, Ordu Barosu Başkanı Av. İlhan Kurt, Amasya Barosu Başkanı Av. Ahmet Melik Derindere, Sinop Barosu Başkanı Av. Hicran Kandemir, Çorum Barosu Başkanı Av. Altan Akpınar, Kastamonu Barosu Başkanı Av. Mehmet Çiftci, Erzincan Barosu Başkanı Av. Cemalettin Özer, Samsun Barosu Önceki Dönem Başkanları Av. Alpay Sungurtekin ve Av. Arif Yılmaz Üney, TBB Delegeleri Av. Hale Günaydın, Av. Burhan Uyan ve Av. Metin Çınar ile yerli ve yabancı avukatlar katıldı.

Fotoğraflar


Fotoğraf 1

Fotoğraf 2

Fotoğraf 3

Fotoğraf 4

Fotoğraf 5

Fotoğraf 6

Fotoğraf 7

Fotoğraf 8

Fotoğraf 9