Büyük Avukat Dayanışması, depremden etkilenen meslektaşlarımız için bağış kampanyası

TBB İNSAN HAKLARI MERKEZİ TARAFINDAN “İNSAN HAKLARI ELDEN GİTMEDEN” ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ 

5796

Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezi tarafından 9 Aralık 2017 tarihinde “İnsan Hakları Elden Gitmeden” adlı bir etkinlik düzenlendi.

Etkinliğin açış konuşmalarını TBB Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, İnsan Hakları Merkezi Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Eyyüp Sabri Çepik ve İnsan Hakları Merkezi Başkanı Av. İzzet Varan yaptı.

İlk olarak kürsüye gelen İnsan Hakları Merkezi Başkanı Av. İzzet Varan, 2017 İnsan Hakları Raporu’nun hazırlanmasında emeği geçen komisyonlara, TBB Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür etti. Varan, “Belki yarın Paris’te, Washington’da, Londra’da birileri insan haklarıyla ilgili beyanatlarda bulunacaklar. Ama bu beyanatların hiç biri Şam’da, Bağdat’ta, Kahire’dekilerin gözyaşlarını dindirmeyecektir. İşkencedekilerin çığlıklarını hafifletmeyecektir” diye konuştu.

Daha sonra kürsüye gelen İnsan Hakları Merkezi Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Eyyüp Sabri Çepik ise, “Öğretide insan doğmakla vazgeçilmez haklara sahip olduğumuz kabul edilir. Bunlar temel insan haklarıdır. Ancak ben insan haklarının özünün ve ruhunun insan doğmakla değil, insan olmakla ilintili olduğunu düşünüyorum. Farklılıkları zenginlik ve çeşitlilik sayan, çoğun karşısında azı da önemseyip, kollayan tavır insan doğmakla değil, insan olmakla olanaklıdır” dedi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu ise, “Nerede bir insan hakkı varsa biz onu savunuruz, nerede bir insan hakkı ihlali varsa o ihlale karşı göğsümüzü siper ederiz” ifadesini kullandı.

Yaşanan sorunlardan çıkış yolunun, insan haklarını merkeze alan bir hukuk olduğunu vurgulayan Feyzioğlu, tüm vatandaşların hukuk paydasında kucaklanması gerektiğini belirtti.

Topluma kutup yıldızı olmaya söz verdiklerini ve bunu da yerine getirdiklerini ifade eden Feyzioğlu, şunları kaydetti:

“Türkiye Barolar Birliği, barolar ve avukatların bu mücadelesi sebebiyle toplumun her kanayan yarasına merhem olmak için Türkiye'nin dört bir köşesinde mücadeleye devam ediyor olmamız sebebiyle Türkiye Barolar Birliği, barolar ve avukatların toplum nezdindeki itibarı tarihteki en yüksek seviyesindedir. Meslek örgütlerimiz, Türkiye'nin en güvenilir örgütleri olmayı bu mücadelenin sonunda şükürler olsun başarmıştır.”

“OHAL, MİLLİ İRADEYİ TUTSAK ALMIŞ DURUMDA”

Konuşmasında, OHAL KHK’larının hukuk devletine verdiği zararın altını çizen TBB Başkanı Feyzioğlu, “Ülkeyi yönetenler OHAL’i, ilan edilme sebebi olan terörle mücadeleden çıkartmış ve kolay, basit ama demokratik olmayan bir yönetim biçimi olarak bağırlarına basmış durumdalar. Milli iradeyi hedef alan, Meclis’i bombalayan teröristlere karşı ilan edilmiş olan OHAL, doğrudan doğruya milli iradeyi tutsak almış durumda” dedi.

“VATAN HAMASETLE SEVİLMEZ, GÖREVİNİ İYİ YAPARAK SEVİLİR”

Türkiye’nin Ortadoğu’da yaşanan yangının etkisi altında olduğuna dikkat çeken Feyzioğlu, “Türkiye Cumhuriyeti’nin temel ilkelerinden uzaklaşmanın ve tüm dünya için bir çıkış yolu olan ‘yurtta barış, dünyada barış’ felsefesinin bir sığ ve pasif dış politika olarak nitelendirilmesinin bedelini bugün 80 milyon olarak hep birlikte ödüyoruz” ifadelerini kullandı.

Yaşanan tüm zorlukların hukuk ve insan hakları mücadelesinden alıkoymadığını söyleyen Feyzioğlu şöyle konuştu:

“Vatan, hamasetle sevilmez. Vatan, görevini iyi yaparak sevilir. Bizim hak mücadelemiz, hukukun üstünlüğü mücadelemiz, çoğulcu-katılımcı demokrasiyi inşa etmek için yürüttüğümüz mücadelemiz bir vatan mücadelesidir.”

TAHİR ELÇİ VE ALİ GÜNDAY’I UNUTMADI

Feyzioğlu, konuşmasında, katledilen baro başkanları Av. Tahir Elçi ve Av. Ali Günday hakkında ise şunları söyledi:

“Şiddete karşı göğsünü siper ettiği sırada, ‘Burada silah istemiyoruz, şiddet istemiyoruz’ cümlesini tamamladığı anda hain bir kurşunla katledilen, dostum demekten mutluluk duyduğum Diyarbakır Baro Başkanımız Avukat Tahir Elçi’yi rahmet ve özlemle anıyorum. Aynı şekilde Türkiye’yi karıştırmak isteyen bir meczubun görevi başında yıllar önce katlettiği Gümüşhane Baro Başkanımız Avukat Ali Günday’ı da rahmetle anıyorum.”

Feyzioğlu’nun konuşmasının ardından TBB İnsan Hakları Merkezi tarafından hazırlanan kısa film gösterimi yapıldı.

Üç oturumda devam eden toplantıda; adil yargılanma hakkı, özgürlükler ve hukuk güvenliği, mülkiyet hakları ve hukuk güvenliği; cinsel kimlik hakları, mülteci hakları, cezaevi sorunları izleme ve araştırma, ifade özgürlüğü, toplantı ve gösteri yürüyüşü çalışma grupları tarafından sunuş yapıldı.

Toplantıdan sonra yapılan törende, İnsan Hakları Merkezi tarafından ilkokul ve ortaokul öğrencileri arasında düzenlenen “insan hakları” konulu resim yarışmasında dereceye girenlere ödülleri takdim edildi.

İnsan Hakları Günü etkinliği, Karikatür Vakfı tarafından bu yıl 12.’si gerçekleştirilen karikatür sergisi ve Türkiye Barolar Birliği Türk Halk Müziği Topluluğu Dinletisi ile son buldu.

TBB Başkanı Av. Metin Feyzioğlu’nun konuşmasının tam metni için tıklayınız

 

 

Fotoğraflar


Fotoğraf 1

Fotoğraf 2

Fotoğraf 3

Fotoğraf 4

Fotoğraf 5

Fotoğraf 6

Fotoğraf 7

Fotoğraf 8

Fotoğraf 9

Fotoğraf 10

Fotoğraf 11

Fotoğraf 12

Fotoğraf 13

Fotoğraf 14

Fotoğraf 15

Fotoğraf 16

Fotoğraf 17

Fotoğraf 18

Fotoğraf 19

Fotoğraf 20

Fotoğraf 21

Fotoğraf 22

Fotoğraf 23

Fotoğraf 24