TBB, KOLLUK KUVVETİ GÖREVLİSİ TARAFINDAN TEKMELENEREK BELİ KIRILAN MESLEKTAŞIMIZIN DURUŞMASINDAYDI

4758

30 Mart 2016’da bir basın açıklamasına katılan Av. Zeycan Balcı'nın belini defalarca tekmeleyerek kıran polis memuru Murat Akmeşe'nin yargılandığı davanın 10’uncu duruşması İstanbul 22'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Duruşmaya katılan TÜRKİYE Barolar Birliği (TBB) Saymanı ve Avukat Hakları Merkezi Koordinatörü Av. Gökhan Bozkurt, davanın yıllardır sürdüğünü söyleyerek, “Kendi evimizin önünde, üzerimizde cübbemizle görevimizi yaptığımızda saldırıya uğradık. Bu tekme sadece bir meslektaşımıza atılmadı. Bu tekme savunma hakkına atıldı. Şiddete uğrayan avukatların davaları sürekli cezasızlık ile sonuçlanırsa bu şiddetin daha da artmasına neden olur. Bu saldırı savunma makamına, avukatlık mesleğine yapıldığı için özellikle Avukatlık Kanunu’nun 121. maddesi gereğince davaya katılma talebinde bulunuyoruz. Avukatlara ‘Uslu durmazsanız tekmeleriz’ diyenlere Mahkemenin ‘Kanuna, hukuka uymazsanız sizi mahkum ederiz’ demesini ve adil bir kararla mahkumiyet hükmünü derhal, daha fazla gecikmeden vermesini bekliyoruz” dedi.

Savunmaların ardından ara kararını açıklayan mahkeme, Ankara, İstanbul, Bursa, Antalya ve Tekirdağ barolarının katılma taleplerinin daha önce reddedilmiş olması nedeniyle yeniden değerlendirmelerine gerek olmadığına karar verdi. Mahkeme, TÜRKİYE Barolar Birliği’nin katılma talebini de suçtan doğrudan zarar görmediği gerekçesiyle reddetti. Sanık polisin avukatının keşif, kamera kayıtlarının getirtilmesi talebinin reddine karar veren mahkeme, ek bilirkişi raporunun ise istenilmesine karar verdi. Duruşma 21 Eylül’e erteledi.


Haber ile ilgili Görseller

Görüntüle