TBB LİTAİ KONUKEVİ'NDE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

5808

Türkiye Barolar Birliği Litai Konukevi ile Türkiye Otel Lokanta Eğlence Yerleri Sendikası (OLEYİS) arasında 1. Dönem Toplu İş Sözleşmesi imzalandı. TBB Av. Özdemir Özok Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen imza törenine, TBB Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, Oleyis Sendikası Genel Başkanı Vedat Böke ve TBB Litai Konukevi çalışanları katıldı.

TBB Başkanı Feyzioğlu, törende yaptığı konuşmada, bu günün kendileri için önemli bir gün olduğunu söyledi. Son genel kurullarında toplu sözleşme sözü verdiklerini belirten Feyzioğlu, "İşte bugün o gündür. Çok değerli sendika başkanım toplu sözleşmedeki kazanımları okurken, inanın bir işveren temsilcisi olarak değil de sanki onları elde etmiş biri gibi dinledim" diye konuştu.

Toplu sözleşmenin yıllık yüzde 25 ilave yük getirdiğini ifade eden Feyzioğlu, şöyle konuştu:

"Burası bizim ekmek teknemiz ve namusumuz. Ben bu sözleşmeyi bir ilave yük olarak değil de inanılmaz bir motivasyon kaynağı olarak görüyorum. Sizin de öyle göreceğinize inanıyorum. Yüzünüzdeki gülümse, gözlerinizde pırıltı bizim için bu toplu sözleşmenin paha biçilmez bir getirisi olsun"

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Arslan da TBB'yi çok önemsediklerini, TBB'nin yerli ve milli duruşun sadece belli kesimlere ait olmadığının en tipik örneği olduğunu dile getirdi. Sözleşme sürecinde TBB Başkanı Feyzioğlu'nun demokrat tutumunun altını çizmek istediğini söyleyen Arslan, Hak-İş olarak özellikle işçi-işveren ilişkilerini, karşılıklı sosyal diyaloğun bir ileri aşaması olan sosyal ortaklık kavramı üzerine inşa etmek istediklerini belirtti.

Törende konuşan TBB Yönetim Kurulu Üyesi Av. Şakir Uzun ise uzun bir sendikal sürecin sonunda imzaları attıklarını belirterek, birinci amaçlarının iş barışını temin etmek olduğunu söyledi.

Oleyis Genel Başkanı Vedat Böke ise sözleşmenin 3 yıllık yapıldığını söyledi. Kıdem tazminatını 40 gün olarak geçtiklerini belirten Böke, toplu sözleşmeyle ilgili bilgiler verdi.

Konuşmaların ardından, Hak-İş'e bağlı Oleyis Sendikasının örgütlü olduğu TBB Litai Konukevi 1. Dönem Toplu İş Sözleşmesi törenle imzalandı.