TBB’NİN KATKILARIYLA KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI DEVRİM NİTELİĞİNDE EĞİTİM

13300

TÜRKİYE Barolar Birliği’nin anafaydalanıcısı olduğu Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi ortak projesi kapsamında “HELP” (İnsan Hakları Eğitim Programı) içindeki “Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddet” başlıklı eğitim Türkçe olarak erişime açıldı.

Avrupa Konseyi tarafından İngilizce olarak hazırlanan “Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddet” konulu e-eğitim programının Türkçe tercümesi ve Türk hukukuna adaptasyonu, TBB ve danışman öğretim üyelerinin katkılarıyla yapıldı.

E-EĞİTİM PROGRAMINDA NELER VAR?

Türkçe olarak erişime açılan “Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddet” konulu e-eğitim programı, 8 ayrı bölümden (M1-M8) oluşuyor. Bu bölümler şöyle:

- Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddet Eğitimine Giriş.

- Kadına Yönelik Şiddetin ve Ev İçi Şiddetin Anlaşılması.

- Uluslararası Alanda ve Avrupa’da Hukuki çerçeve.

- Engellerin Aşılması – Adalete Erişim.

- Ceza Yargılamasının Müdahalesi I: Soruşturma ve Duruşma öncesi.

- Ceza Yargılamasının Müdahalesi II: Duruşma ve Cezanın Belirlenmesi.

- Hukuk Yargılamasının Müdahalesi.

- Alternatif Uyuşmazlık çözümü.

PROGRAMA NASIL GİRİLİYOR?

Sisteme, http://help.elearning.ext.coe.int adresinden giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yapabilmek için gelen ekranda yeni bir hesap oluşturulması gerekiyor. Yeni hesapla üye bilgileri girildikten sonra sisteme girilmiş oluyor. Sisteme girildiğinde HELP adı altında çeşitli eğitimler ekrana geliyor. Bu eğitimlerden “Violence Against Women and Domestic Violence” ekranının hemen altında “Türkçe” seçeneği bulunuyor. Bu seçeneğe basarak “Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin önlenmesi” eğitimi Türkçe olarak alınabilecek.

BAŞARILI OLANLARA SERTİFİKA

Online platformdaki bu eğitimden sadece avukatlar ve hukuk profesyonelleri değil, dileyen herkes ücretsiz olarak yararlanabilecek. Eğitimler arasında katılımcılara çeşitli testler uygulanıyor. Eğitimin başarıyla tamamlanması halinde katılımcı adına Avrupa Konseyi’nce başarı sertifikası düzenleniyor.

TANITIM VİDEOSUNU GöRüNTüLEMEK İçİN TIKLAYINIZ


Haber ile ilgili Görseller

Görüntüle