TBB TAKPAS (TAPU/TAŞINMAZ SORGULAMA) UYGULAMASI YAYINDA

176531

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Tapu ve Kadastro Paylaşım Sistemi (TAKPAS) 21 Temmuz 2023 tarihi itibariyle yeniden avukatların kullanımına açıldı.

Bilindiği üzere T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile Türkiye Barolar Birliği arasında imzalanan protokol kapsamında meslektaşlarımızın kullanımına sunulan tapu kadastro bilgilerine internet sistemi üzerinden ulaşılmasına ilişkin (TAKPAS) hizmeti, Kişisel Verileri Koruma Kurumunun bir kararı dolayısıyla Bakanlık tarafından yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar askıya alınmıştı.

8 Haziran 2022 tarihli 31860 sayılı Resmî Gazete’de ise sistemin yeniden kullanıma açılması için “Tapu Ve Kadastro Verilerinin İşlenmesi Ve Elektronik Ortamda Yapılacak İşlemler Hakkında Yönetmelik” yayımlanmıştır. TAKPAS hizmetinin yeniden meslektaşlarımıza sunulmasına ilişkin ivedilikle başlatılan çalışmalarımızda artık sona gelindi.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Av. R. Erinç Sağkan da; 13 Temmuz 2023 tarihinde Tapu Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Adil Hakan Ayber’e, TBB TAKPAS programının avukatların kullanımına tekrar açılmasına yönelik çalışmaların son toplantısına katılmak üzere bir ziyarette bulunmuştu.

TBB TAKPAS programının son test çalışması da 18.07.2023 Salı günü yapılmış ve sistemin Temmuz ayı içerisinde hayata geçirilerek avukatların kullanımına açılması konusunda mutabakata varılmıştı.

Avukatların tapu kayıtlarına ulaşma derdi sona erecek


TBB'nin TAKPAS'a 21 Temmuz 2023 tarihi itibariyle yeniden entegre olmasıyla avukatların tapu kayıtlarına ulaşma dertleri bitecek. Avukatlar, mesleki faaliyetlerini yürütürken ihtiyaç duydukları tapu kayıt bilgilerini bir tıkla temin edebilecek. TBB'nin TAKPAS'a entegrasyonu ile avukatların zaman kaybı da önlenecek.
TBB, TAKPAS hizmetinin kullanımıyla ilgili yazılı ve görsel iki kılavuz da hazırladı.

TAKPAS kullanım kılavuzu görüntülemek için tıklayınız

TAKPAS kullanım kılavuzu -2 görüntülemek için tıklayınız

Kredi yükleme işleminin yapılarak e-imza alt yapısının kurulu olduğu bilgisayarınıza imzalama aracının indirilmesinin ardından kurulumun tamamlanması ve beyannamenin imzalanması ile sistem kullanılabilir hale gelecek. Vekaletname ile yapılacak işlemlerde vekalet belgesinin de pdf formatında yüklenmesi gerekecek. Bir vekaletname ile sadece bir kişi için sorgulama yapılabilecek. İşlemlerin yetki belgesiyle yürütülmek istenilmesi durumunda, vekaletnameye ek olarak yetki belgesinin sisteme yüklenmesi gerekecek.


Meslektaşlarımız TAKPAS hizmetiyle vakit kaybetmeden gerçek ve tüzel kişiler için tapu kayıt bilgileri, malik bilgileri, hisse bilgileri ve harita üzerinden parsel bilgileri için sorgulama yapıp çıktı alabilecek. TAKPAS sistemini kullanan meslektaşlarımız aynı zamanda kendi işlem geçmişlerini de görüntüleyebilecek.

Teknik Destek Hattı : +90 (850) 251 84 27


Bilgilerinize sunarız.
Saygılarımızla.

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ