TBB ULUSLARARASI AVUKATLAR BİRLİĞİ’NE ÜYE OLDU

5640
A

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ
ULUSLARARASI AVUKATLAR BİRLİĞİ’NE ÜYE OLDU

Türkiye Barolar Birliği Uluslararası İlişkiler ve AB Merkezi’nin geliştirilmesi konusunda yapılan çalışmalar doğrultusunda, Yönetim Kurulu’nun 19-20-21 Ocak 2014 gün ve 12-2014-49 sayılı kararıyla Uluslararası Avukatlar Birliği’ne (Union Internationale des Avocats, UIA) üyelik işlemlerinin başlatılmasına karar verildi.

UIA ile her düzeyde gerçekleştirilen temaslar sonucunda üyelik işlemleri 28 Mart 2014 tarihi itibariyle tamamlanarak, Türkiye Barolar Birliği’nin en etkin dört avukat örgütü nezdinde temsil edilmesi hedefi tamamlandı.

Dünya çapında 110 ülkeden 200’ün üzerinde barolar birliği ve baronun üyesi olduğu Uluslararası Avukatlar Birliği (Union Internationale des Avocats, UIA), 1971 yılından beri Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi nezdinde tanınmaktadır.

Eski Yugoslavya'da işlenmiş savaş suçlarını cezalandırma amacıyla kurulan Ceza Mahkemesinde de temsil edilmiş olan UIA, dünya çapında tanınan en etkin avukat örgütlerinden biridir.

Avrupa Barolar ve Hukuk Kuruluşları Konseyi’nin (Council of Bars and Law Societies of Europe, CCBE) gözlemci (associate) üyesi konumunda bulunan Türkiye Barolar Birliği, Avrupa Barolar Federasyonu (Fédération des Barreaux d’Europe, FBE) ve Uluslararası Barolar Birliği’nin (International Bar Associations, IBA) üyesidir.