TBB ve Barolardan Bodrum'da ve 81 İlde Ortak Tepki: "Tek Bir Kayba Daha Tahammülümüz Yok"

1524

Türkiye’de adalet için mücadele eden 180 bin avukatı temsil eden Barolar ve Türkiye Barolar Birliği (TBB), avukata yönelik şiddetin engellenmesi konusunda farkındalık yaratmak ve yetkililere gerekli adımları ivedilikle atmaları için çağrıda bulunmak amacıyla meslektaşımız Av. Mehmet Erdal Çam’ın katledildiği Bodrum’da ve 81 ilde, adliye önlerinde toplanarak eş zamanlı basın açıklaması yaptı.

Görevi nedeniyle uğradığı silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybeden Denizli Barosu önceki dönem başkanlarından, Muğla Barosu üyesi Av. Mehmet Erdal Çam’ın katledildiği yer olan Bodrum’daki yürüyüşe ve yürüyüş sonrası yapılan açıklamaya TBB Başkanı Av. R. Erinç Sağkan, Başkan Yardımcısı Av. Ercan Demir ve Sayman Av. Gökhan Bozkurt, Muğla Barosu Başkanı Av. Levent Akgün, Denizli Barosu Başkanı Av. Adnan Demirdöğer, Aksaray Barosu Başkanı Av. Ferit Köse, Ankara Barosu Başkanı Av. Mustafa Köroğlu, Aydın Barosu Başkanı Av. Anıl Yetişkin, Balıkesir Barosu Başkanı Av. Nadir Karakaşlı, Burdur Barosu Başkanı Av. Ramazan Gedik, Çanakkale Barosu Başkanı Av. Hande Keskin, İstanbul Barosu Başkanı Av. Filiz Saraç ve Başkan Yardımcısı Av. Ali Gürbüz, İzmir Barosu Başkanı Av. Sefa Yılmaz ve Yönetim Kurulu üyeleri, Kayseri Barosu Başkanı Av. Ali Köse, Kocaeli Barosu Başkanı Av. Mehmet Gül ve Van Barosu Başkanı Av. Sinan Özaraz ile meslektaşlarımız katıldı.

TBB ve 81 il barosunun logolarının bulunduğu “Avukata Saldırı Vatandaşa Saldırıdır” yazılı pankartla yapılan yürüyüş sonrasında, “Tek Bir Kayba Daha Tahammülümüz Yok” başlıklı ortak açıklama okundu.

TBB’nin tüm Yönetim Kurulu üyeleri de bulundukları illerde yapılan ortak açıklamalara katıldı.

ORTAK AÇIKLAMA METNİ İÇİN TIKLAYINIZ

TBB Başkanı Av. R. Erinç Sağkan, Bodrum’daki ortak açıklamanın ardından yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bugün burada ve 81 ilimizde tüm Barolarımız ve binlerce meslektaşımız aynı şeyi haykırıyorlar: Tek bir kayba bile tahammülümüz kalmadı. Tek bir meslektaşımızın kılına dahi zarar gelmesine tahammülümüz kalmadı artık. Avukatlar bu ülkede işkenceye karşı, kötü muameleye karşı vatandaşın yanındaki meslek grubudurlar. Avukatlar, yurttaşlarımızın adil yargılanma haklarının teminatıdırlar. Avukatlar bu ülkede hukukun üstünlüğünün, insan haklarının en vazgeçilmez unsurudurlar. İşte o avukatlar hemen hemen her gün herhangi bir ilde hunharca katlediliyorlar, hakarete uğruyorlar, tehdit ediliyorlar, yaralanıyorlar ve maalesef buradan tüm Türkiye ile paylaşmak isterim ki avukata dönük şiddet söz konusu olduğunda herkes kafasını kuma gömüyor. Ama en ufak bir sorun yaşandığında da ilk koşulan meslek grubu avukatlar oluyor. Hatta ve hatta, avukata dönük o şiddeti uygulayanın da adil yargılanma hakkını yine mahkemeler huzurunda biz avukatlar savunuyoruz.

“Buradan çok açık ve net olarak ifade etmek isterim; avukatlık meslek grubu sahipsiz değildir. Bugün 81 il Baromuz ve Türkiye Barolar Birliği tüm Türkiye’de çok önemli bir çağrıya imza atıyorlar. Türkiye Barolar Birliği’nin ve Barolarımızın avukatlık mesleğinin sistematik bir şekilde itibarsızlaştırılması ve cezasızlık politikası sonucunda uğradığı ve her gün devam eden şiddete karşı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ve Adalet Bakanlığı’na sunduğumuz önerilerin ivedi şekilde hayata geçirilmesini talep ediyoruz. Bu talebimizin arkasında ısrarlı şekilde ve 180 bin avukatın örgütlü gücüyle duracağımızdan kimsenin bir şüphesi olmasın. Son kez ifade etmek isterim ki tek bir meslektaşımızın dahi kılının bile zarar görmesine tahammülümüz kalmamıştır. Bütün meslek örgütümüz buna karşı ortak bir mücadeleyi ve dayanışmayı ortaya koymaya hazır ve kararlıdır.
“Bu vesileyle başta yaklaşık bir hafta önce hayatını kaybeden Denizli Baromuz önceki dönem başkanlarımızdan, meslek üstadımız Avukat Erdal Çam ve bugüne kadar yaşamlarını yitiren meslek şehitlerimize Allah’tan rahmet, tüm camiamıza başsağlığı diliyorum.”

VİDEOYU GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ


Haber ile ilgili Görseller

Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle