TBMM ÇEVRE KOMİSYONU BAŞKANI BALTA’DAN TBB’YE İADEYİ ZİYARET

2780

TBMM çevre Komisyonu Başkanı Muhammet Balta, TÜRKİYE Barolar Birliği (TBB) ile birlikteliğin artarak devam edeceğini belirterek, “Bizim; sizin hukukçularınızın görüşlerine, düşüncelerine ihtiyacımız var. Dışarıdan bir gözle bakıp, bizlere eksikleri söylemeniz, ‘şöyle de yapsak daha iyi olur’ demeniz bu yolu yürümemizi kolaylaştırıyor” dedi.

TBB çevre ve Kent Hukuku Komisyonu Başkanı Av. Gökhan Candoğan ve komisyon üyeleri geçtiğimiz günlerde Meclis’e giderek, Balta’yı makamında ziyaret etmişti. Balta da, TBB’ye iadeyi ziyaret gerçekleştirdi. TBB Başkan Yardımcısı Av. ünsal Toker, TBB Genel Sekreteri Av. Sabiha Tekin, Komisyon Başkanı Candoğan ve Komisyon üyesi Av. çağrı Songüç tarafından ağırlanan Balta, şunları söyledi:

BİRLİKTELİK ARTARAK DEVAM EDECEK: “TÜRKİYE Barolar Birliği çevre ve Kent Hukuku Komisyonu olarak son çıkardığımız çevre Kanunu’ndan sonra bizleri ziyaret ettiniz. Desteklerinizi ifade ettiniz. çıkan yasanın insanlık, toplum, canlar adına çok önemli olduğunu vurguladınız. Bu bizleri son derece mutlu etti. Sadece çevre Komisyon Başkanı ve üyeleri olarak değil, doğru yapılan işlerle alakalı çok güçlü bir sivil toplum kuruluşunun üyelerinin de bu konuda çalışması, görüşlerini beyan etmesi, ortakta çalışabiliriz beyanları bizler adına çok sevindiriciydi. öncelikle çok teşekkür ediyorum. Bir teşekkürüm de burada çok sıcak bir ortamda bizleri karşıladınız. Onun için de sizlere çok teşekkür ediyorum, sağ olun. Bundan sonra da bu birliktelik artarak devam edecek diye düşünüyorum. Bizim, sizin hukukçularınızın, buradaki arkadaşlarınızın, kardeşlerinizin görüşlerine, düşüncelerine ihtiyacımız var. Onu da ifade etmek isterim. Dışarıdan bir gözle bakıp, bizlere eksikleri söylemeniz, şöyle de yapsak daha iyi olur demeniz bizlerin bu yolu yürümemizde yolumuzu kolaylaştırıyor.

çEVRESEL HASSASİYETİN DEVAM ETMESİNDEN MUTLUYUM: Yasa çıktıktan sonra TÜRKİYE’de tartışıldı. özellikle çağımızın, ülkemizin ve dünyanın da en büyük sorunlarından birisi çevresel sorunlardır. Bu çevresel sorunlarla ilgili zihniyet değişikliğini hep beraber yaşamamız lazım. Toplumumuzda 81 milyonun çevresel hassasiyetlerinin artarak devam etmesinden mutluyum. Bu gelecek nesiller açısından çok önemli. Bizim Allah’ın bize verdiği güzelliklerin resmini değil, aslını gelecek nesillere bırakmamız lazım. Bir taraftan da sürdürülebilir bir kalkınma. Kalkınacağız ama diğer taraftan da çevremizi koruyacağız. Bizim görevimiz TÜRKİYE Büyük Millet Meclisi olarak çevresel sorunlarla ilgili yasal altyapısında eksiklikler varsa bunları düzeltmek.

AMAç İSRAFI öNLEMEK, KİRLETMEDEN TEMİZ TUTMAK: Biz, TBMM çevre Komisyonu’nda bütün siyasi partili milletvekili arkadaşlarımızla beraber 32 maddelik bu kanunu çıkardık. Kamuoyunda yasa sadece plastik poşet olarak algılanıyor. Yasa aslında sadece plastik poşet değil. Bu yasanın amacı TÜRKİYE’de israfı önlemek, kirletmeden temiz tutmak. Kirlettikten sonra temizlemenin bedeli de çok ağır, pahalı, bunun yanında canlara zarar veriyoruz. Onlar geri gelmiyor. Bizim o zaman kirletmeden temiz tutmamız lazım. Bu işi nasıl yapacağız? Bir; bu yasada en önemli şey, plastik tüketimini azaltmak. öz amaç bu. İki, kullanılan malzemelerin doğada kolay çözünür olması. Veya bir seferlik değil, çok seferlik taşıma torbalarının kullanılması.

TEMİZ OLMAMIZ LAZIM: Bu yasanın uygulanması için bütün tarafların bütün kanaat önderlerinin bütün belediyelerin bu işte öncülük yapması lazım. Uygulandığı zaman ne olacak? İsraf önlenecek, kirletmeyeceğiz, havayı, suyu, toprağı temiz tutacağız. İnsanlar mutlu olacak, bütün canlar mutlu olacak, doğa da mutlu olacak, hava da, su da, toprak da bayram yapacak. Hepsine bir bütün olarak bakıyoruz. Kaldı ki biz dinimizde temizlik imandandır diyoruz. Bu ülkede bizim daha temiz olmamız lazım. Dünyanın en temiz ülkesi, çevresel sorunları çözmüş olan bir ülkesi haline gelmemiz lazım.

MİLLETİMİZİN ZORLAMASI LAZIM: Ama burada asıl paydaş, parası olan, bu işte öncülük yapacak olan belediyelerdir. İktidar, muhalefet yok burada. Tekrar altını çiziyorum. Partiler üstü bir şeydir bu. Bütün belediyelerimizin bu konuyla alakalı hassasiyetlerinin olması lazım.  ön planda olması lazım. Belediye başkanları seçiliyor. Onları da zorlamanın tam zamanı. Milletimiz, 31 Mart’ta özellikle çevresel sorunlarla alakalı belediyeler neler yapacak onların vaatlerine bakması lazım. Bu vaatlere göre de değerlendirme yapması lazım ki, onları bizim zorlamamız lazım.”

ZİYARETİN VİDEOSU İçİN TIKLAYINIZ


Haber ile ilgili Görseller

Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle