Temiz Seçim Platformu Temsilcileri Türkiye Barolar Birliği’ni Ziyaret Etti

4710
A

FEYZİOĞLU: YURTTAŞLARIMIZIN SANDIĞA SAHİP ÇIKMA KONUSUNDA ÇOK HEYECANLI VE İSTEKLİ OLDUĞUNU GÖRÜYORUM


Temiz Seçim Platformu temsilcilerinden oluşan bir heyet, seçimlere ilişkin çalışmalarını sunmak üzere Türkiye Barolar Birliği’ni ziyaret etti.
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, heyetle görüşmesinde, seçimlerin demokrasinin vazgeçilmezi olduğunu ancak demokrasinin de seçimle sınırlı olmadığına dikkat çekti.

Feyzioğlu, Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Av. Berra Besler ve Genel Sekreter Av. İzzet Güneş Gürseler’in de hazır bulunduğu görüşmede şunları söyledi:
Bugün demokrasiye ilişkin yaşadığımız en temel sorunlar demokrasiyi sandıktan sandığa bir araç olarak görmekten kaynaklanıyor. Biz ‘demokrasi bir yaşam biçimidir, sadece sandıkla sınırlı tutamazsınız’ deme noktasındayken, Temiz Seçim Platformu, sandıkta da sorun olabileceğini gündeme taşıdı. Biz bunu önemsiyoruz. Bu konudaki bütün tereddütlerin açıklıkla, şeffaflıkla ortadan kaldırılması lazım. Bu tereddütleri ortadan kaldırmakla yükümlü makam da öncelikle Yüksek Seçim Kurulu’dur. Yüksek Seçim Kurulu, tek bir yurttaşımızın dahi zihninde seçimlere yönelik bir şaibe ihtimalini ortadan kaldırmak, gündemimizden çıkarmakla yükümlüdür.

Ben platformun yaptığı incelemeleri okudum, tabloları inceledim. Elbette sorular var. Bu sorulara karşı bir takım cevap denemeleri de var. Ama daha tatmin edici cevaplara ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Türkiye’nin çok şehrine, ilçesine yıllar içinde gitmiş bir hukukçu olarak yurttaşlarımızın sandığa sahip çıkma konusunda çok heyecanlı ve istekli olduğunu da görüyorum. Bazen de sandığa sahip çıkma büyük teknolojilerle değil de son derece basit ve bildiğimiz yöntemlerle olabilir. Sandık hepimizin namusudur. Her yurttaşın, her siyasi partinin namusudur. Dolayısıyla örgütlü toplumun bu konuda da örgütlenerek sandığa gözleriyle, elleriyle, yürekleriyle seçim zamanlarında sahip çıkma zorunluluğu vardır.

Ben bu düşüncelerle Temiz Seçim Platformu’nun saygın üyelerini bir kez daha selamlıyorum. Hoş geldiniz diyorum. Türkiye Barolar Birliği olarak da seçimlere yönelik en ufak bir şaibe olmaması konusunda üzerimize düşen neyse bunu yerine getireceğimizi hem sizlerin hem basın yoluyla kamuoyunun bilgisine sunuyorum.

Heyet adına konuşan Yaşar Okuyan, seçimlerin demokrasinin namusu olduğunu, namuslu bir seçimin de dürüst ve şeffaf, vatandaşın oyunu attığı şekilde yansıtmasıyla mümkün olacağını ifade etti.

2007 ve 2011 seçimleriyle ilgili çok kapsamlı bir çalışma yaptıklarını söyleyen Okuyan, önümüzde, üç ya da dört seçimden oluşacak bir süreç bulunduğuna dikkat çekerek, “Dürüst ve adil önlemlerin alınması için bu çalışmaları yapıyoruz” dedi.


Nüfus sayımı ve buna bağlı olarak oluşturulan seçmen sayılarındaki tutarsızlık gibi kaygı yaratan konuların yanı sıra son olarak Meclis’ten geçirilen torba yasa ile oy pusulaları ve zarflarının basımının Kamu İhale Yasası dışına çıkarıldığını söyleyen Okuyan, platform olarak bütün bu tartışmaların bitmesini istediklerini kaydetti. Okuyan, “Türkiye demokrasinin en önemli sınavını önümüzdeki seçimlerde verecek” dedi.

Türkiye’de, başta yüzde 10’luk baraj olmak üzere seçim sisteminden kaynaklanan sorunlar bulunduğunu, oyların sayımında kullanılan SEÇSİS yazılımına 14 ayrı noktadan müdahale olabileceği endişesini taşıdıklarını söyleyen Okuyan, bu tartışmaları bitirmek için eski sistemle nüfus sayımı yapılmasını ve parmak boyasının yeniden kullanılmasını talep ettiklerini ifade etti.

Okuyan, 21 bin sayfalık dökümana dayanan çalışmalarını yasama, yürütme, yargı organlarının temsilcilerine, siyasi partilere, sivil toplum örgütlerine sunduklarını söyleyerek, önümüzdeki bu önemli seçim sürecinde Türkiye Barolar Birliği’nin katkılarını beklediklerini kaydetti.


EN UFAK BİR ŞÜPHE DAHİ GİDERİLMELİ

Okuyan’ın ardından bir değerlendirme yapan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, platform üyelerine çalışmalarından dolayı teşekkür ederek, seçimlerle ilgili olarak en ufak bir şüphenin dahi demokrasi adına giderilmesinin zorunlu olduğunu söyledi. Feyzioğlu, “Bu hepimizin, siyasi iktidarın öncelikli görevi, muhalefet partilerinin öncelikli takip etmesi gereken bir konu. Ve elbette yurttaşların ve örgütlü toplumun bütün temsilcilerinin bu işi en önemli gündem maddeleri arasına yazmaları gerekiyor” dedi.

Feyzioğlu şunları söyledi:

Seçimlerden toplumun umudunu kesmesini çok tehlikeli bir gelişme olarak görürüm ve demokrasiye de ağır hasar vereceğinden en az şaibeler kadar endişe ederim. Çünkü seçmenimiz, yurttaşlarımız önüne sandık konduğunda ülkenin yerel ve genel düzlemde yöneticilerini iradesiyle belirleyebildiğine inanırsa demokrasinin abecesinden söz edebiliriz. Buna inanmadığı takdirde ülkede çok ciddi sıkıntılar doğar. Bir kez bu sorunlar sıralandığında artık dediğim gibi şüpheyi gidermek, demokrasiyi işletmekle görevli olan iktidar ve muhalefet partilerine ve yine demokrasinin vazgeçilmezi örgütlü toplum temsilcilerine düşüyor. Yani ifa ettiğimiz görevin öneminin altını çiziyorum.