TRABZON BAROSU'NA ZİYARET

5255
A

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ BAŞKANI TRABZON BAROSU’NDA
STAJYER AVUKATLARLA BİR ARAYA GELDİ

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Trabzon Barosu 2013 – 2014 staj eğitim programının açılışı nedeniyle gittiği Trabzon’da bir dizi ziyarette bulundu.

Feyzioğlu, Trabzon Barosu Başkanı Av. Mehmet Şentürk ve Baro Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte Trabzon Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Turan Ahmet Taşkaya ve Başsavcı Adem Kul’u makamlarında ziyaret etti.

Trabzon Barosu Başkanı Av. Mehmet Şentürk ve Giresun Barosu Başkanı Av. Gültekin Uzunalioğlu ile birlikte Turgut Özdemir başkanlığındaki Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’ni de ziyaret eden TBB Başkanı Feyzioğlu burada bir açıklama yaptı.


YARGIDAKİ KALİTE SORUNU VATANDAŞI DOĞRUDAN İLGİLENDİRİR

Türkiye Barolar Birliği olarak, “Staja Kabul Yeterlilik Değerlendirmesi” ve “Staj Yeterlilik Değerlendirmesi” olmak üzere iki aşamalı merkezi değerlendirme sistemini yönetmelikle hükme bağladıklarını söyleyen Feyzioğlu, çalışmayı Adalet Bakanlığı'na gönderdiklerini ifade etti.

Yargıdaki toplam kalite sorununun, avukatı doğrudan ilgilendiren bir sorun gibi gözükse de vatandaşı da doğrudan ilgilendirdiğini vurgulayan Feyzioğlu, "Savunmadaki kaliteyi yükseltmeliyiz ki yargıdaki toplam kalite artsın. Bunun için merkezi bir değerlendirmenin zorunlu olduğunu biliyoruz. Hakimlik, savcılık ve avukatlık alanlarında kalite bakımından sorunumuz var. Bu kalite sorununun temelinde 109 hukuk fakültesinin yeterli hiçbir altyapı sahip olmaksızın birbiri ardına açılmış olması gerçeği yatıyor. Yetersiz öğretim üyesi, yetersiz sınıf, yetersiz kütüphane ve şehrin olanaklarının hukukçu yetiştirmeye elverişli olmaması, tiyatrosunun, spor aktivitelerinin bulunmaması, sanat yönünden eksikliği sebebiyle, hukukçu kalitesinde ciddi düşüşle karşı karşıyayız" dedi.

İki aşamalı değerlendirmenin tamamının TBB’nin gözetimi altında, tarafsız biçimde, mülakat gibi şaibe yaratacak bir yönteme başvurmaksızın, merkezi sistemle gerçekleştirileceğini kaydeden Feyzioğlu, “Ben yeterliyim, yeterli eğitimi aldım diyen hukuk fakültesi mezununun hepimizden daha çok bu merkezi değerlendirmenin gelmesini desteklemesi gerekiyor” diye konuştu.

EVLATLARIMIZI ETİKETLEMEYE KALKANLARLA MÜCADELE EDECEĞİZ

Metin Feyzioğlu, gündemden düşmeyen öğrenci evleri konusunda değinerek şunları söyledi:

"Gerçek gündemimizi konuşmak zorundayken, avukatların, emekçinin, çalışanların, işsizin sorunlarını konuşmamız gerekiyorken, adil yargılama ve sosyal adaleti nasıl sağlarızı konuşmamız gerekiyorken, aslında hiç konu olmayan suni bir gündem ortaya atıldı. Bir taraftan birileri 'Cambaza bak' diyip Türkiye'nin gerçek gündemini saptırmışken, diğer yandan bu ülkedeki herkesin canını yakacak bir işaret veriliyor. Bu ülkedeki hiçbir yurttaşın nasıl ahlaklı, dindar ve namuslu olunacağını siyasi partilerden öğrenmeye ihtiyacı yok. Evlatlarımızın namusundan da bizler sorumluyuz. Çocuklarının namusuna, izzet-i nefsine, itibarına toz konmasına kimse müsaade etmez.

Bir sabah ev basılıp ders çalışan çocuklar kameralar eşliğinde toplanıp sonra 'Hay Allah kitaptan başka suç aleti bulunamadı, pardon' denilmesi, o etiketlemenin önüne geçmez. Üniversite kentlerinde çok büyük sorunlara yol açar. Çocuklar gönül rahatlığıyla bu şehirlerde yaşayamazlar. Bu yanlıştan dönülmesini bekliyorum. Dönülmediği takdirde de şöyle bir söz verdik; her kim evlatlarımızı, gençleri, yetişkin insanları bir şekilde baskı altına almak, ezmek, taciz etmek amaçlı evlere polis baskınları düzenlerse, bu emri verenler ve uygulayanlar hakkında son nefesimizi verinceye kadar mücadele edeceğiz. Ahdolsun ve and olsun. Evlatlarımızı etiketlemeye kalkanların yasa önünde hak ettiği sorumluluklarla karşılaşması için üstümüze düşeni fazlasıyla yapacağız.”

STAJYER AVUKATLARLA BİR ARAYA GELDİ

Trabzon Barosu 2013 – 2014 staj eğitim programı Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu ve Trabzon Barosu Başkanı Av. Mehmet Şentürk’ün açış konuşmalarıyla başladı.

Feyzioğlu stajyer avukatlarla ders sonrasında da bir araya gelerek avukatlık mesleği üzerine sohbet etti.