TÜRK-AV YÖNETİM KURULU TOPLANTISI, BAŞKAN METİN FEYZİOĞLU'NUN KATILIMIYLA GÜRCİSTAN'DA YAPILDI

4076

Rusya, Türk Dili Konuşan ve Akraba ülkeler Avukat örgütleri Birliği'ne tam üye oluyor.

TÜRKİYE Barolar Birliği öncülüğünde 2016 yılında kurulan Türk Dili Konuşan ve Akraba ülkeler Avukatlık örgütleri Birliği'nin (TüRK-AV) Yönetim Kurulu toplantısı Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te yapıldı.

Toplantıya, TüRK-AV'ın Kurucu Genel Başkanı ve TÜRKİYE Barolar Birliği (TBB) Başkanı Av. Metin Feyzioğlu, TüRK-AV Başkan Yardımcısı Av. Kürşat Karacabey ile birlikte katıldı.

Toplantıda TüRK-AV Başkanı Av. Metin Feyzioğlu, Kazakistan Adalet Bakanı'nın avukatlığın sorunlarına, hukuk devletinin geliştirilmesine ilişkin TüRK-AV'a yazdığı davet mektubu hakkında Yönetim Kurulu'nu bilgilendirdi. TüRK-AV Yönetim Kurulu, bu davet üzerine en kısa sürede Kazakistan Adalet Bakanı'ndan randevu alınarak bir çalışma ziyareti yapılmasına karar verdi.

Ayrıca demir ipek yolu olarak da bilinen Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının, özellikle çin'in ticaretinin bir kısmını bu hat üzerinden yürüteceği dikkate alınarak üç ülke açısından önemi vurgulandı. Azerbaycan, Gürcistan ve TÜRKİYE baro birlikleri arasında işbirliğini daha da geliştirmek amaçlı üçlü bir anlaşma imzalandı.

RUSYA TAM üYE OLUYOR

TüRK-AV Yönetim Kurulu toplantısı vesilesiyle Tiflis'e gelen Rusya Federasyonu Avukatlar Odası Temsilcisi Vakhtang Fedorov, Rusya'nın gözlemci üyelikten tam üyeliğe geçmek istediğini ifade etti. 23-24 Mart 2018'de Ankara'da yapılacak TüRK-AV Genel Kurulu'nda Rusya Federasyonu Avukatlar Odası'nın tam üyeliğinin karara bağlanması bekleniyor.

TüRK-AV'ın bugünkü üyeleri; TÜRKİYE Barolar Birliği, Moğolistan Avukatlar Birliği, Gürcistan Barolar Birliği, Azerbaycan Barolar Birliği, Kazakistan Cumhuriyet Barosu, Kırgızistan Barolar Birliği, Arnavutluk Ulusal Avukatlar Odası, Kosova Barolar Birliği, Bosna-Hersek Barolar Birliği, Kıbrıs Türk Barolar Birliği, Moldova Cumhuriyeti Avukatlar Birliği, Rusya Federal Avukatlar Odası, Dağıstan Cumhuriyeti Avukatlar Odası, Tataristan Cumhuriyeti Avukatlar Odası, Başkurdistan Cumhuriyeti Avukatlar Odası ve Uluslararası Karadeniz-Hazar ülkeleri Hukukçular Birliği'nden oluşuyor.

FETö TUTUKLUSUNUN SERBEST BIRAKILMASINA TEPKİ

Toplantı sonrası basına açıklamada bulunan TBB Başkanı Av. Metin Feyzioğlu, hakkında TÜRKİYE'ye iade talebi bulunan bir FETö sanığının Gürcistan mahkemesince serbest bırakılmasını kınadı. TÜRKİYE ve Gürcistan bu kadar iyi ilişkiler içindeyken hiçbir gerekçe olmaksızın ilgili kişinin TÜRKİYE'ye iadesine ilişkin talebin sonuçsuz bırakılmasının ilişkilere zarar vereceğini ve bu yanlıştan dönülmesi gerektiğini söyledi.