TÜRK KADININA SEÇME VE SEÇİLME HAKKININ VERİLİŞİNİN 79. YILI

4383
A

TÜRK KADININA SEÇME VE SEÇİLME HAKKININ VERİLİŞİNİN 79. YILINDA; KADIN ERKEK EŞİTLİĞİNİN SOSYAL VE SİYASAL HAYATTA TAM VE KOŞULSUZ GERÇEKLEŞTİĞİ BİR GELECEĞİ BİRLİKTE İNŞA EDECEĞİZ

Özünde bir hukuk devrimi ve çağdaşlaşma projesi olan Cumhuriyetimiz, kadınlarımızın her alanda eşit yurttaş olması için Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını pek çok çağdaş ülkeden önce teslim etmiştir.

Yapılan hukuki düzenlemelere ve alınan onca yola rağmen; insan hakları ihlallerinin, cinsiyet ayrımcılığının ve şiddetin egemen olduğu ülkemizin kadın erkek eşitliğinde son sıralarda yer alması zihinlerdeki devrimin gerçekleşmemiş olmasından kaynaklanmaktadır.

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 79. yılında; kadın erkek eşitliğinin sosyal ve siyasal hayatta tam ve koşulsuz gerçekleştiği bir geleceği birlikte inşa edeceğimize söz vererek, herkesi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerini yeniden düşünmeye davet ediyoruz:

“Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlık sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir. Yaşamak demek, faaliyet demektir. Bundan dolayı bir sosyal toplumun bir organı faaliyette bulunurken, diğer bir organı işlemezse, o sosyal toplum felçlidir.”