TÜRK MEDENİ KANUNU’NUN YÜRÜRLÜĞE GİRİŞİNİN 96. YILI KUTLU OLSUN!

3470

4 Ekim 1926’da yürürlüğe giren Türk Medeni Kanunu, Türkiye Cumhuriyeti’nin laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olması yolundaki en büyük adımdır.

Ülkemizde, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması yönünde tek eşlilik, resmi nikah, eşit miras hakkı, mahkemelerde eşit tanıklık, boşanma ve velayet hakkı gibi kadının insan haklarına ilişkin temel kazanımlar Medeni Kanun’la sağlanmıştır.

Kadına yönelik şiddet, cinsel saldırı ve kadın cinayetlerinin katlanarak arttığı, kadınların şiddetten korunma kalkanı olan İstanbul Sözleşmesinin hukuka aykırı olarak feshedildiği bu dönemde Medeni Kanun’la elde edilen kazanımlarımızın tartışmaya açılmasını, süreli nafaka hakkı, aile hukukunda arabuluculuk gibi uygulamaların gündeme getirilmesini kaygıyla izlemekteyiz.

Türk Medeni Kanunu’nun yürürlüğe girişinin 96. Yılını kutlarken haklarımızın mimarı Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla anıyor, 96 yıllık kazanımlarımıza yönelik saldırılara sessiz kalmayacağımızı, TüBAKKOM olarak; ülkemizin her bir bireyi için Medeni Kanun’un sağladığı haklar etkin ve eşit bir şekilde uygulanıncaya kadar toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelemize devam edeceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz.

TüRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ KADIN HUKUKU KOMİSYONU
TüBAKKOM