TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ 13. OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL TOPLANTISI ANKARA'DA YAPILDI

4007

Türkiye Barolar Birliği (TBB) 13. Olağanüstü Genel Kurul toplantısı, 02-03 Aralık 2023 tarihlerinde Ankara'da yapıldı.

Birlik Başkanı Av. R. Erinç Sağkan’ın toplantıyı başlatmasının ardından Genel Kurul Başkanlık Divanı oluşturuldu. Divan Başkanlığına Kocaeli Barosu Delegesi Av. Bahar Gültekin Candemir, Başkan Yardımcılığına Konya Barosu Delegesi Av. Mustafa Aladağ; Divan üyeliklerine ise Hatay Barosu Delegesi Av. İbrahim Ersuz ve Ankara Barosu Delegesi Av. Fatma Başterzi seçildiler.

Divanın oluşumunun ardından, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, tüm şehitler, meslek şehitleri ve depremde hayatını kaybedenler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Birlik Başkanı Sağkan, Cumhuriyet'in 100. yılını kutlayarak başladığı konuşmasında, bir yıl önce Çanakkale'de yapılan 37. Olağan Genel Kurulundan sonra yaşanan deprem felaketine geniş yer ayırdı. TBB'nin depremin yaşandığı günün sabahından itibaren çalışmalara başladığını anlatan Sağkan, bu çalışmaların il barolarının ve meslektaşların desteğiyle gerçekleştiğine dikkat çekti.

TBB'nin adalet sisteminin yaşadığı sorunların giderilmesine ve meslek sorunlarının çözümüne yönelik faaliyetleriyle ilgili bilgi veren Sağkan konuşmasının sonunda hukukun üstünlüğü ve insan hakları mücadelesi verilirken katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi ve Gümüşhane Barosu Başkanı Ali Günday’ı anarak, "Çok kıymetli baro başkanlarımızın ve meslektaşlarımızın mücadelesinin kalıcı olmasını sağlamak da bizlerin bir görevidir. Bu kapsamda geldiğimiz gün çalışma başlattık. TBB Hukuk Müzesi’ndeki Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi alanı ve Gümüşhane Barosu Başkanı Ali Günday alanı bugün itibariyle açılmış bulunmaktadır" dedi.

Sağkan’ın konuşmasının ardından TBB'nin 6 Şubat depremi ile ilgili yaptığı çalışmaların yer aldığı video gösterimi gerçekleştirildi.

TBB ONUR ÖDÜLÜ AVUKAT TAHİR ELÇİ'NİN ANISINA VERİLDİ

Daha önce alınan karar gereği, Türkiye Barolar Birliği Onur Ödülü ve Beratı; 'çağdaş hukuk devleti ilkelerine ve evrensel insan hak ve özgürlüklerinin tüm kişi, kurum ve kurallarıyla ülkemizde de geçerli olmasına yönelik, yaşamı pahasına büyük bir özveri ve kararlılıkla sürdürdüğü mücadelesini kayda geçirerek ölümsüzleştirmek amacıyla', katledilen Diyarbakır Baro Başkanımız Avukat Tahir Elçi'nin anısına takdim edildi. Plaket, Birlik Başkanı Sağkan tarafından Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Nahit Eren'e teslim edildi.

Toplantıda TBB Genel Sekreteri Av. Veli Küçük faaliyetler, TBB Saymanı Av. Gökhan Bozkurt bütçe, TBB Başkan Yardımcısı Av. Gürkan Altun gündemde olan meslek kuralları değişikliği hakkında bilgilendirme yaptılar.

Genel Kurulun devamında delegeler gündemin ana konuları olan; 'Türkiye Barolar Birliği Reklam Yasağı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik", 'TBB Reklam Yasağı Yönetmeliği ile bağlantılı TBB Meslek Kurallarının bazı maddelerine ilişkin değişiklikler', 'hukukun, yargının ve mesleğin gelişimi ve sorunları' ile 'avukatlık mesleğinin geleceğinin planlanması bakımından kota uygulaması' başlıklarında görüş ve önerilerini dile getirdiler.

TBB MESLEK KURALLARINDA DEĞİŞLİK

Genel Kurul’un ikinci gününde; TBB Yönetim Kurulu tarafından yapılacak olan Reklam Yasağı Yönetmeliği değişikliği ile bağlantılı TBB Meslek Kurallarının 7. 8 ve 12. maddelerinde değişikliğe gidildi.

TBB 13. Olağanüstü Genel Kurulu, Birlik Başkanı Sağkan’ın Genel Kurul üyelerine teşekkür ettiği kapanış konuşması ile sona erdi.


TBB Meslek Kurallarının değiştirilen maddeleri için tıklayınız


Haber ile ilgili Görseller

Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle