TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ 51 YAŞINDA

1013

Yargının kurucu unsuru savunmanın temsilcisi avukatların çatı örgütü TÜRKİYE Barolar Birliği, kurulduğu 9 Ağustos 1969 tarihinden bu yana, ülkemize kazandırmış olduğu “hukukun üstünlüğü” kavramının hayata geçmesi için mücadele vermektedir.

özünde bir hukuk devrimi olan Cumhuriyet’in temel ilkelerini kendisine rehber edinen TÜRKİYE Barolar Birliği olarak; evrensel hukuk ilkelerinden, demokrasiden ve insan haklarından yana verdiğimiz mücadeleyle dolu 51 yıllık geçmişimizle gurur duyuyoruz.

Bu geçmiş aynı zamanda avukatlık mesleğinin itibarını yükseltmek, meslektaşlarımızın karşılaştıkları sorunlara çözüm üretmek ve mesleki gelişmelerine destek sağlamak için yapılan özverili çalışmalarla örülüdür.

Kuruluş Yıldönümümüzü kutlarken, bize bu onurlu geçmişi emanet eden TÜRKİYE Barolar Birliği’nin önceki Başkanlarına, Yönetim, Disiplin, Denetleme Kurulu üyelerine, TÜRKİYE Barolar Birliği Delegesi olarak görev yapmış tüm meslektaşlarımıza teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyor, ebediyete irtihal eden değerli başkanlarımızı, kurul üyelerimizi, delegelerimizi ve meslektaşlarımızı rahmet ve özlem ile anıyoruz.

TÜRKİYE Barolar Birliği olarak çok iyi biliyoruz ki; savunmanın bağımsız ve özgür olmadığı, yargının bağımsız, yargıcın tarafsız olmadığı, demokrasinin egemen, hukukun üstün olmadığı, birey hak ve özgürlüklerinin yeteri kadar güvence altında bulunmadığı bir ülkede avukatlık mesleğinin yapılabilmesi mümkün değildir.

Bu çerçevede, mesleğimizin ve meslektaşlarımızın yaşama şartı olan hukuk devletinden yana verdiğimiz mücadeleyi aynı kararlılıkla sürdüreceğimizden ve her koşulda meslektaşlarımızın yanında olacağımızdan kimse kuşku duymamalıdır.

Saygılarımızla.

TÜRKİYE Barolar Birliği