TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ BAŞKANI AV. PROF. DR. METİN FEYZİOĞLU WASHİNGTON'DA DÜZENLENEN ULUSLARARASI BAROLAR BİRLİĞİ'NİN GENEL KURULU'NDA KONUŞTU

6927
A

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, ABD'nin başkenti Washington'da düzenlenen Uluslararası Barolar Birliği'nin Genel Kurulu'nda bir konuşma yaptı. Dünyanın dört bir yanından gelen avukat ve hukukçulara, Türkiye'deki hukuk sistemi, hukuk eğitimi ve 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında yaşananları anlattı.

Dünyanın en büyük mesleki etkinliklerinden biri olarak kabul edilen Uluslararası Barolar Birliği'nin Genel Kurulu'na dünyanın her yerinden barolar birliği başkanları ve 6 binin üzerinde avukat katılıyor. Altı gün süren toplantılar dizisinde 200'ün üzerinde mesleki-bilimsel panel ve konuşma gerçekleştiriliyor. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu ve TBB Genel Sekreteri Av. Güneş Gürseler de Genel Kurul kapsamında katıldıkları toplantı ve görüşmelerde Türkiye'yi temsil ettiler.

Genel Kurul'da yaptığı konuşmada 15 Temmuz gecesi neler yaşandığına, darbe girişiminin nasıl geri püskürtüldüğüne ve sonrasında yaşananlara da geniş yer veren Feyzioğlu, 15 Temmuz'u Türkiye'nin yaşadığı en büyük organize terör saldırısı olarak tarif ederek, darbe girişiminin Türkiye'yi bir iç savaşa sürükleme girişimi olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Genel Kurul programı dışında Amerikan Barolar Birliği Başkanı Linda Klein, Alman Barolar Birliği Başkanı Ekkehart Schaefer, ABD Senatosu Adalet Komisyonu önceki başkanı Senatör Jon Kyle ile değerlendirme toplantılarında bir araya gelen Feyzioğlu, aralarında IMF Başkanı Chiristine Lagarde, ABD Dışişleri Bakanlığı Güneydoğu Avrupa İşleri Ofisi'nin Başkanı Mark Libby ve ABD Adalet Bakanlığı temsilcisi, Türkiye uzmanı John Jasik gibi çok sayıda isimle de görüşmeler yaptı.

RESEPSİYONA BÜYÜK İLGİ

Türkiye Barolar Birliği tarafından Genel Kurul vesilesiyle Washington Büyükelçiliği'nde verilen resepsiyon da büyük ilgi gördü. Türkiye'ye olan ilginin dikkat çekici olduğuna işaret eden Feyzioğlu, "Davette en çok konuşulan konu elbette 15 Temmuz darbe girişimiydi. Kurduğumuz birebir ilişkilerde, uzun uzun bilgilendirmelerde bulunduk, görüş alışverişi yaptık. Eğer Türkiye'nin hukuk sistemi güven vermezse yabancı yatırım gelmez. Yani konu sadece avukatlarla ilgili değil. Her vatandaşın refahıyla ilgili. Hane halkının gelir düzeyiyle, iş bulma ve alın terinin karşılığı bir aylığı alıp alamayacağıyla ilgili" diye konuştu.

Genel Kurula Türkiye'den katılımın geçen senelere göre biraz daha yüksek olduğuna işaret eden Feyzioğlu, "Ancak sayının mutlaka artması, özellikle genç meslektaşların katılımının arttırılması lazım. Önümüzdeki sene için bu konuda Uluslararası Barolar Birliği ile bir proje geliştirebiliriz" dedi.

Türkiye Barolar Birliği ayrıca Genel Kurul salonunda açılan Türkiye standında Türkiye'deki hukuk sistemi, hukuk eğitimi gibi konuların yanında İngilizce olarak hazırladığı 15 Temmuz belgeseli ve kitapçığıyla da darbe girişimi hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Fotoğraflar


Fotoğraf 1

Fotoğraf 2

Fotoğraf 3

Fotoğraf 4

Fotoğraf 5

Fotoğraf 6

Fotoğraf 7

Fotoğraf 8

Fotoğraf 9

Fotoğraf 10

Fotoğraf 11

Fotoğraf 12

Fotoğraf 13

Fotoğraf 14