TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ BAŞKANI VE BERABERİNDEKİ HEYET VAN BAROSU’NU ZİYARET ETTİ

4827
A

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ BAŞKANI VE BERABERİNDEKİ HEYET VAN BAROSU’NU ZİYARET ETTİ

FEYZİOĞLU’NDAN STAJYER AVUKATLARA İLK DERS:

“HAKİME DE SAVCIYA DA GÖREVLERİNİN MEŞRUTİYETİNİ VEREN BİZİZ”

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Van’da yapılacak baro binasının arazisini görmek ve stajyer avukatlara ilk dersi vermek için Van Barosu’nu ziyaret etti.

TBB Başkan Yardımcıları Av. Berra Besler ve Av. Başar Yaltı, Yönetim Kurulu üyeleri Av. Kürşat Karacabey, Av. Sabri Erdal Güngör, Av. Eyyüp Sabri Çepik ile Başkan Başdanışmanı Av. Zafer Köken’in de katıldığı ziyarette, Van’da inşa edilecek baro binası arazisinde incelemelerde bulunan Feyzioğlu, daha sonra Van Adliyesi Konferans Salonu’nda stajyer avukatlarla bir araya geldi.

Stajyer avukatlara ilk dersi veren Feyzioğlu; yargının gerçeğe ulaşabilmesi, suçluyu suçsuzdan, haklıyı haksızdan ayırabilmesi, adaletli bir sonuca varabilmesi için savunmanın vazgeçilmez unsur olduğunu kaydederek şunları söyledi:

"Bunu, bizim el birliğiyle anlamak istemeyenlere inatla, kararlılıkla anlatmamız gerekiyor. Çünkü uygulamada biz avukatlar yargının kurucu unsuru değil, adeta yargının önündeki engel olarak görülüyoruz. İşte çağdaşlıkla geri kalmışlık arasındaki fark da bu. Kendine çağdaş diyen hiçbir devlet düzeninde, savunma yargının önündeki engel değil, yargının kurucu unsurudur. Biz olmazsak, hakimler, sıradan birer bürokrattan ibaret kalır. Hangi düzen olursa olsun uyuşmazlığı çözen biri var. Ama sadece demokratik hukuk devletlerinde gerçek anlamda savunan var. Gerçek anlamda savunanı sistemden çıkarttığımızda hakim dediğimiz kişi aslında egemenin emirlerini yerine getiren bir memura dönüşüyor. Savcı da egemenin iradesini topluma baskı yoluyla dayatan bir güce dönüşüyor. Hakime de savcıya da görevlerinin meşruiyetini veren biziz."

Türkiye'deki 109 hukuk fakültesinde ders veren profesör sayısının yetersiz olduğuna dikkat çeken Feyzioğlu, "Dolayısıyla en büyük sorunumuz meslekte düşen kalite. Bunu, onu bunu suçlayarak hele hele devletin açtığı sınavı kazanmış, mezun olmuş kardeşlerimizi suçlayarak çözmemiz mümkün değil. Bunun çözümü staja girerken bir değerlendirme yapmaktır. Düzenlememizi yaptık bakanlığa gönderdik. Yürütmeyi durdurma kararı verilmezse Ağustos sonundan itibaren staja başvuran her hukuk fakültesi mezunu artık staj yeterlilik belgesini göstermek zorunda kalacak" diye konuştu.