TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ ENGELLİLER KONFEDERASYONU İLE SEÇİM GÜVENLİĞİ İÇİN İŞBİRLİĞİ YAPTI

4441

16 Nisan 2017 Anayasa değişikliği halk oylamasına sayılı günler kala seçim güvenliğini sağlamak için hazırlıklarını tamamlayan Türkiye Barolar Birliği, Engelliler Konfederasyonu ile de işbirliği yaptı.

Halk oylaması gününde engelli vatandaşlarımız, 0312 969 34 16 - 0312 969 34 17 numaralarından herhangi birini aradıklarında, Engelliler Konfederasyonu Başkanı Av. Turhan İçli, Türkiye Körler Federasyonu Genel Sekreteri Av. Hasan Tatar ve Eğitimde Görme Engelliler Derneği Başkanı Emre Taşkın'a seçim uygulamalarına ilişkin her türlü sorun ve sorularını iletebilecekler.

Türkiye'nin her yerinden engelli vatandaşlarımıza özel olmayan sorularla ilgili ise 0312 969 34 10 (6 hat) numaralı telefondan Türkiye Barolar Birliği'ne ulaşılabilecek.

Halkın iradesinin sonuçlara güvenli bir şekilde yansımasının sağlanması için TBB bünyesinde "Seçim Hukuku ve Sandık Güvenliği Merkezi" oluşturulmuş ve bu merkezde gönüllü olarak görev yapacak avukatlara eğitim verilmişti. Türkiye Barolar Birliği tarafından ayrıca sandık başında görev yapacak olan kurul üyeleri ve gözlemciler için de bir rehber hazırlanarak dağıtılmıştı.

TBB Seçim Güvenliği Merkezi ile halk oylamasının hukuki zeminde ve güven ortamı içinde gerçekleşmesini sağlamayı hedeflediklerini söyleyen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu, bu doğrultuda engelli vatandaşlara verilecek olan bu hizmetin, sandığa ulaşım başta olmak üzere oy kullanmanın önündeki tüm engellerin kaldırılmasına katkı sağlayacağını ifade etti.