TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ İLE TÜRKİYE ADALET AKADEMİSİ ARASINDA EĞİTİM İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

3602

TÜRKİYE Barolar Birliği ile TÜRKİYE Adalet Akademisi arasında eğitim iş birliği protokolü imzalandı.

TÜRKİYE Barolar Birliği'nde düzenlenen imza töreninde konuşan TBB Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Adalet Akademisi’yle yakın bir ilişki içinde olduklarını, Akademi yeniden kurulduğundan bu yana özellikle Başkan Muhittin özdemir'in getirdiği yepyeni vizyonun ilişkilerin her geçen gün daha da nitelikli bir iş birliğine dönüşmesine vesile olduğunu söyledi.

Bugün atacakları imzanın tarihi bir adım olacağını belirten Feyzioğlu, "İlk kez avukatları yani savunmayı temsil eden en üst kurum TÜRKİYE Barolar Birliği ile hâkim ve savcıların esas olarak adaylık eğitimi ve sonrasında meslek içi eğitiminden sorumlu olan TÜRKİYE Adalet Akademisi, eğitim konusunda bir iş birliği protokolüyle bir araya geliyor" diye konuştu.

Bunun iki kurumun da arzu ettiği, aynı fakülteden çıkan iddia ve savunma makamlarının iletişim sorununu çözmeye yönelik bir adım olduğunu anlatan Feyzioğlu, "Savunma olmadan yargılama olmaz. Hâkime ne kadar ihtiyaç duyuyorsak savunmada avukata, avukata ne kadar ihtiyaç duyuyorsak ceza yargılamasında iddiayı temsilen savcıya ihtiyacımız var. çağdaş muhakeme 3 ayak üzerine, iddia, savunma ve senteze ulaşacak hâkim üzerine kurulu" değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKİYE'deki mevzuatın çağdaş ülkelerle kıyaslandığında bir eksiğinin bulunmadığını ancak uygulamada sorun yaşandığını dile getiren Feyzioğlu, şöyle devam etti:

"Uygulamamız; hâkimin, savcının ve avukatın, iddia edenin, savunanın ve yargılayanın kolektif bir yargılama faaliyeti yürüttüğünü içselleştiremiyor. Bu noktada yargılamada sorumlu olan hakimlerimizin de kendini eğitmesine ihtiyaç var, iddia edenin de savunanın da kendini eğitmesine ihtiyaç var. Yani o makamlarda oturan herkesin, 'Ben niye buradayım, hangi temel amaca hizmet etmek için burada oturuyorum ve iş birliği yapmazsam, fikirleri tartıştırmazsam maddi gerçeğe ulaşamam'ı içselleştirmesi lazım."

Yargı Reformu Strateji Belgesi'nin önemli, iddialı bir belge olduğunu, ilk adımlarının birinci pakette atılmaya başlandığını aktaran Feyzioğlu, "Bütün o belgenin özünde, temelinde aslında bizim şurada imzayı atma gerekçemiz vardır. Bu ülkenin hâkimi, savcısı, avukatı, maddi gerçeğe ulaşmak, hukuk kurallarını doğru uygulamak, bu ülkeyi el birliğiyle daha da özgürleştirmek, özgürlükleri güvence altına almak ve suçlu ile suçsuzu, haklıyla haksızı birbirinden ayırmak için eğitim kalitesini yükseltmek zorundadır. İşte o kararlılığın sonucu olarak imzaları atıyoruz" dedi.

NİTELİKLİ YARGILAMA FAALİYET İ İçİN ORTAK BAKIŞ AçISI GELİŞTİRİLMELİ

TÜRKİYE Adalet Akademisi Başkanı Muhittin özdemir de önemli bir iş birliğinin somutlaştığı protokol imza töreni için bir araya geldiklerini söyledi.

Nitelikli, iyi koşullarda hukuk eğitimi almış, bu eğitimin devamında da mesleğini çok iyi yapan hakimler, savcılar ve avukatları güçlü bir adalet sisteminin olmazsa olmazı şeklinde nitelendiren özdemir, "TÜRKİYE'de de adalet alanında olmazsa olmaz olan hâkim, savcı ve avukat üçgeninin bozulmaması ve birlikte adalet üretiyor olmasıdır. çünkü bunlardan birinin kalitesinin eksikliği, yargının kalitesiz olarak, adaletin kalitesiz olarak ortaya çıkmasına sebebiyet verecektir" diye konuştu.

Hâkim, savcı ve avukatların nitelikli eğitim almalarının önemini vurgulayan özdemir, bu eğitim verilirken de sağlıklı bir duruşma sisteminde iletişim kurulmasına, hak ve taleplerin dinleniyor olmasına ve nitelikli bir yargılama faaliyetinin sürdürülebilmesi için de ortak bakış açısı geliştirilmesine ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Hâkim, savcı ve avukatlar olarak hukuk alanında birlikte çalıştıklarını dile getiren özdemir, şunları kaydetti:

"Biz birbirinin halinden anlayan, aynı ortak eğitimi alan ve ortak paydada çalışma kültürünü geliştiren anlayışla bu 3 meslek grubunun hizmet vermesi gerektiğini düşünüyoruz. Bizler bu protokolle beraber TÜRKİYE Adalet Akademisi ve TÜRKİYE Barolar Birliği olarak ortak eğitimler yapmak suretiyle avukatların, hâkim, savcıların bir araya geldiği ve adalet konuştukları, hukuk konuştukları, kanunları tartıştıkları, uygulamayı tartıştıkları eğitim programları düzenlemek istiyoruz. önümüzdeki günlerde inşallah bu programları düzenlemeye başlayacağız ve gerçekten adalet camiasına örnek, nitelikli programlar olacak."

Açıklamaların ardından, Feyzioğlu ve özdemir tarafından protokol imzalandı.

Törende, TÜRKİYE Barolar Birliği Başkan Yardımcıları Av. ünsal Toker ve Av. Hüseyin özbek, Genel Sekreter Av. Sabiha Tekin, Sayman üye Av. Sabri Erdal Güngör, Yönetim Kurulu üyeleri Av. Asude Şenol, Av. Ali Elibol, Av. Ahmet Şakir Uzun, Av. Gültekin Uzunalioğlu ve Av. Filiz Saraç ile TÜRKİYE Adalet Akademisi Daire Başkanı Hasan Kadir Yılmaztekin, Hakim Adnan Dönderalp ve Hakim Banu Fatma Günarslan da hazır bulundu. 


Haber ile ilgili Görseller

Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle