TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ, KIBRIS BAROLAR BİRLİĞİ İLE GENÇ VE STAJYER AVUKAT DEĞİŞİM PROGRAMI PROTOKOLÜ İMZALADI

7304

TÜRKİYE Barolar Birliği ile Kıbrıs Türk Barolar Birliği arasında Genç Avukat ve Stajyer Avukat Değişim Programı Protokolü imzalandı.

Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Avukat Hasan Esendağlı’nın ev sahipliğinde düzenlenen protokol imza törenine, TÜRKİYE Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, TBB Genel Sekreteri Av. Sabiha Tekin, TBB Yönetim Kurulu Sayman üyesi Av. Sabri Erdal Güngör, TBB Yönetim Kurulu üyeleri Av. Asude Şenol ve Av. Eyyüp Sabri çepik ile TBB Başkan Başdanışmanı Av. Prof. Dr. Necdet Basa katıldı. 

Protokol çerçevesinde; TÜRKİYE Barolar Birliği tarafından yapılmakta olan staj eğitim programlarına Kıbrıs Türk Barolar Birliği’nden stajyer ve genç avukatlar da katılacak. 

Aynı şekilde, Kıbrıs Türk Barolar Birliği tarafından düzenlenen KKTC hukukuna ilişkin eğitim programlarına da TBB’den stajyerler ve genç avukatlar katılacak.

ESENDAĞLI: TBB, EĞİTİM KONUSUNDA İNANILMAZ YOL ALMIŞ BİR DURUMDA

Törende konuşan Esendağlı, Kıbrıs Türk Barolar Birliği ile TÜRKİYE Barolar Birliği arasındaki mesleki dayanışma ve ilişkilerin uzun yıllardır devam ettiğini kaydetti. TÜRKİYE Barolar Birliği ile stajyer ve genç avukatlarla alakalı olarak değişim ve işbirliği programı protokolü imzalandığını ifade eden Esendağlı, “Bu protokolün genç stajyer meslektaşlarımıza çok büyük faydası olabileceğini değerlendirmekteyiz. TÜRKİYE Barolar Birliği büyük, kurumsal bir yapı. Staj eğitimi konusunda inanılmaz yol almış bir durumda. Bu protokol kapsamında genç ve stajyer meslektaşlarımızı bu eğitimlere gönderiyoruz ve birikim ve deneyimlerden faydalanmalarını sağlayacağız. Bunun karşılığında da TÜRKİYE’den gelecek olanlara ülkemizdeki hukuk sistemini, TÜRKİYE’deki yargılama sisteminden farklarını uygulamalı olarak gösterme şeklinde katkıda bulunacağız. Bugün bu protokolü imzalamak için buradayız. TÜRKİYE Barolar Birliği’ne göstermiş oldukları ilgiden dolayı teşekkür ederiz” diye konuştu.

Esendağlı’nın ardından söz alan Feyzioğlu da, şunları kaydetti:

“Ben de çok değerli ev sahibimiz ve dostumuz Avukat Hasan Esendağlı’ya teşekkürlerimi sunuyorum. Kıbrıs Türk Barolar Birliği ile sembolik olmanın ötesinde esasa etkili bir ilişki kurmanın peşinde olduk. Bu çerçevede ilişkimizin en somutlaştığı noktalardan biri TüRK-AV adlı Türkçe Konuşan ve Akraba Avukatlık örgütü’nü Kıbrıs Türk Barolar Birliği ile kurmuş olmamızdır. Katkıları sebebiyle kendilerine teşekkür ediyorum. Şimdi de bu ilişkiyi daha da somutlaştıran bir protokole imza atıyoruz. Genç Avukat ve Stajyer Avukat Değişim Programı Protokolü’nü, ‘tek bir anavatanımız var’ söyleminin içini doldurmaya yönelik somut bir adım olarak görüyorum. Bu bir başlangıç. Daha çok iş yapmak zorundayız."

Konuşmaların ardından Esendağlı ve Feyzioğlu işbirliği protokolünü imzaladılar. Törene katılanlar daha sonra toplu fotoğraf da çektirdi. 


Haber ile ilgili Görseller

Görüntüle
Görüntüle