TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ’NDEN “HOCALI’YA ADALET” ÇAĞRISI

7103
A

 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan katliamın yıldönümünde Türkiye Barolar Birliği’nden “Hocalı’ya Adalet” çağrısı yapıldı.

Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezi tarafından organize edilen “Hocalı’ya Adalet” etkinliği TBB Av. Özdemir Özok Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’nun açış konuşmasını yaptığı program, Azerbaycan Cumhuriyeti Milletvekili ve Hocalı işgal dönemi valisi Elman Mammadov’un yaptığı konuşmanın ardından “Hocalı’ya Adalet” isimli kısa film gösterimi ile devam etti.

Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezi tarafından, en temel insan hakkı olan yaşama hakları ellerinden alınmış Hocalı Halkı anısına hazırlanan filmde; Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Azerbaycan Cumhuriyeti Milletvekili Doç. Dr. Ganire Paşayeva ile üniversite öğrencileri Hocalı’ya adalet çağrısında bulundular.

Konuşmasına Hocalı’dan kurtulan mağdurları selamlayarak başlayan TBB Başkanı Feyzioğlu, “Yirmi birinci yüzyılın görmezden gelinmek istenen en acı katliamlarından biri. Tipik bir soykırım. Soykırımın bütün unsurlarını barındıran bir katliam. Soykırım kadar canımızı yakan dünyanın bunu görmezden gelmek istemesi. Hem ülke içinden hem ülkenin dışından 1915 olaylarıyla yakından ilgilenmeyi vazife sayanların Hocalı’ya sırtını dönmesi… Milletimizin başına gelen bu soykırımı görmezden gelmesi… Bizim de görevimiz tüm dünyaya “bize soykırım yapıldı” diye haykırmak ve bunu kabul ettirmek. Önce Milletimizi bu konuda bilinçlendirmemiz lazım. Programı hazırlayan Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezi’ne, Yönetim Kurulu Koordinatör Üyesi Av. İzzet Varan şahsında teşekkür ediyorum. Katkıda bulunan herkese ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Azerbaycan Milletvekili ve Hocalı işgal dönemi valisi Elman Mammadov, törenin hazırlanmasında emeği geçen herkese tüm Hocalılar adına teşekkür etti. Mammadov, “Çok değerli zamanınızı ayırıp Hocalılar’ın, Azerbaycan Türkleri’nin, Türk dünyasının başına gelen soykırımın dehşetlerini yaşamaya, dinlemeye gelmişsiniz. Hocalı çok eski Türk toprağıydı. Ancak bugün Hocalı yok” diye konuştu.

Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu üyeleri ve Azerbaycan Cumhuriyeti Büyükelçiliği görevlilerinin katıldığı program Nuriyye Hüseynova – Cavit Tebrizli müzik dinletisi ile son buldu.