TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ ONUR ÖDÜLÜ AVUKAT HÜSAMETTİN CİNDORUK'A VERİLDİ

2647

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu tarafından bul yıl ilk kez verilen ve her yıl Cumhuriyet bayramlarında verilecek olan, "Türkiye Barolar Birliği Onur Ödülü"nün sahibi TBMM Önceki Başkanı Avukat Hüsamettin Cindoruk oldu.

Barolar Birliği'nde yapılan törende, Cindoruk'a ödülünü TBB Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu takdim etti.

Ödülünü hastanede tedavisi devam eden Deniz Baykal'la paylaşacağını belirten Cindoruk, "İlk kez aldığım bu ödülle beni bahtiyar ettiniz, siz de bahtiyar olun" dedi.

Törene, Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu'nun yanı sıra, avukatlar ve hukukçular, siyasi parti liderleri, önceki ve şimdiki bakanlar, milletvekilleri, sivil toplum örgüt temsilcileri ile medya mensupları, Cindoruk'un yol ve dava arkadaşları, hemşerileri, dostları ve yakınları katıldılar.

Törende konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı ise birlik ve beraberlik vurgusu yaptı. Feyzioğlu şunları söyledi: "Bu ödül, her günü mücadeleyle geçmiş zorlu bir yaşamın ödülüdür. Şu halde, her ne kadar ödülün üzerinde Sayın Hüsamettin Cindoruk'un adı yazsa da, ödülün bir diğer sahibi de, Sayın Dilek Cindoruk Hanımefendi'dir."

Törende bir konuşma yapan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise şu tespitlerde bulundu: "Siyaset bir meslek değildir, halka adanmışlıktır. Siyaset Türkiye'nin sorunları çözecek noktada değil. Baskılar var, özellikle yargı dünyasının üzerinde büyük baskılar var. Demokrasi konusunda bugün nefes alamıyoruz. Ciddi sorunlarımız var. Gazeteciler hapiste, sanatçılar büyük sorunlar yaşıyor. Milletvekilleri hapiste. Asla umutsuz olmamamız gerektiğini bilmemiz gerekir. Bize miras olarak bırakılan Türkiye'yi çağdaş uygarlığa taşıyacaksak umutsuzluğa yer yok."

Tören sonunda, kompozisyon yarışmasında ikinci olan 11 yaşındaki Medine Şahinkaya'ya ödülü, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve TBB Başkanı Metin Feyzioğlu tarafından takdim edildi.

TBB Başkanı Feyzioğlu'nun konuşmasının tamamı için tıklayınız