TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ SEÇİME HAZIR

11578
A

1 Kasım 2015 Günü Bu Numarayı Not Edin: 0312 988 16 70-76 (7hat)

1 Kasım 2015 Genel Seçimlerine sayılı günler kala Türkiye Barolar Birliği de seçim güvenliğini sağlamaya yönelik hazırlıklarını tamamladı.

Türkiye Barolar Birliği, daha önceki seçimlerde olduğu gibi seçim hukuku konusunda eğitim almış, gönüllü avukatlardan oluşan "Seçim Güvenliği Merkezi"ni, 1 Kasım'da yeniden hayata geçirecek. Türkiye genelinde Oy ve Ötesi, Ankara özelinde de Oy ve Ötesi ile birlikte Ankara'nın Oyları ile hazırlıklarını yürüten Türkiye Barolar Birliği, 1 Kasım'da sandıkları yakın takibe alacak.

TBB Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, TBB Genel Sekreteri Av. Güneş Gürseler, Sayman Av. Sabri Erdal Güngör ve Yönetim Kurulu Üyesi Av. Kürşat Karacebey ile beraberindeki avukatlar, TBB yerleşkesinde kurulan ve 1 Kasım günü faaliyet gösterecek olan, "Seçim Güvenliği Merkezi"ni ziyaret ederek son hazırlıkları denetlediler.

TBB Seçim Güvenliği Merkezi'nde görev alacak avukatlar, gün boyunca vatandaşların seçime ilişkin sorularını yanıtlayacak; oy verme ve oy sayım sürecinde sandık müşahitlerine hukuki destek verecek. Türkiye'nin her yerinden 0312 988 16 70-76 (7hat) numaralı telefondan ulaşılabilecek Seçim Güvenliği Merkezi'nde, gelen çağrının durumuna göre ilgili baroya veya varsa Oy ve Ötesi'nin ilgili temsilciliğine yönlendirme yapılacak. Amaç, ülke çapında oy güvenliğini sağlamak.

GEZİCİ EKİPLER OLUŞTURULDU

Merkezde görevli avukatlar sadece gelen çağrılara cevap vermekle de yetinmeyecek. Bu kapsamda, Ankara özelinde, avukatlardan oluşan gezici ekipler gerektiğinde sandık yerine ulaşarak müdahalelerde bulunacak; durumu tespit ve tutanak altına alabilecek.

AGİT YAKIN TAKİBE ALDI

Seçimlere güvenin yitirilmesinin toplumsal huzur ve demokrasinin önündeki en büyük tehlike olduğuna dikkat çeken TBB Başkanı Feyzioğlu, uluslararası camianın da Türkiye'deki seçimi yakın takibe aldığını söyledi. Türkiye'nin de üyesi olduğu Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) seçim gözlem heyetinin Türkiye'de bulunduğunu söyleyen Feyzioğlu, AGİT heyetiyle görüştüklerini ve seçim günü heyetin TBB Seçim Güvenliği Merkezi'ni ziyaret edeceklerini aktardı.