TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ VE AZERBAYCAN BAROLAR BİRLİĞİ ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

7283
A

TÜRK CUMHURİYETLERİ BAROLAR BİRLİĞİ KURULACAK

Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu üyelerinin geçtiğimiz Kasım ayında Azerbaycan Barolar Birliği’ne yaptığı ziyarette varılan görüş birliği doğrultusunda iki ülke Barolar Birliği arasında işbirliği protokolü imzalandı. Ayrıca Türk Cumhuriyetleri Barolar Birliği kurulmasına ve bunun içinde bir tahkim kurulu oluşturulmasına karar verildi.

Türkiye Barolar Birliği’nde gerçekleştirilen imza töreninde protokolü Türkiye Barolar Birliği adına Başkan Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Azerbaycan Barolar Birliği adına Başkan Azer Tagiyev imzaladı.

İmza töreninde bir konuşma yapan Feyzioğlu şunları söyledi:

Bugün aile arasında çok önemli bir buluşmaya şahitlik yapıyoruz, aktif katılımda bulunuyoruz.

Türkiye ile Azerbaycan’ın ilişkileri, merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev Başkan’ın çok isabetle ifade ettiği üzere “bir millet iki devlet” ilkesi üzerine oturuyor. Dolayısıyla bize düşen görev; iki devletin birbiriyle olan ilişkisini en ileri düzeye taşıyabilmek ve karşılıklı verimli bir işbirliği ilişkisini, ortamını kurabilmektir.

Türkiye Azerbaycan’ı kardeş olarak bağrına basmış bir devlettir. Azerbaycan da Türkiye’yi kardeş olarak bağrına basmıştır. Bağımsızlık sonrasında Türkiye Cumhuriyeti, Azerbaycan’ı ilk tanıyan ülke olmanın da onurunu tarihinde yaşamaktadır.

Geçen 20 yılı aşkın süreçte de ilişkilerimize daima eşitlik prensibi egemen olmuştur. Taraflar buna titizlikle riayet etmiştir. İşbirliğinin en ileri düzeye taşınması hepimizin görevidir.

İki ülkenin barolar birliğinin, işte bu noktada, hukuki altyapının uyumlaştırılması anlamında yapabileceği çok iş vardır. Özellikle ticaret hukuku alanında, banka hukuku alanında, rekabet hukuku alanında karşılıklı olarak birikimlerimizi paylaşarak hukuk birliğini sağlamaya doğru adımlar atmamız mümkündür.

Hocalı Katliamı’nın yıldönümünde, katledilen yüzlerce masum Azeri kardeşimizi, şehidimizi rahmetle anıyoruz. Bu katliamı hiçbir zaman unutmamız mümkün değildir. Bu katliamı, gelecek nesillere bir düşmanlık vesilesi olarak değil tam aksine barışın, dostluğun, kardeşliğin ve bütün bunların mimarı hukukun üstünlüğü ilkesinin ne kadar önemli olduğunu öğretebilmek adına aktaracağız.

İmza töreninde Azerbaycan Barolar Birliği Başkanı da işbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek Türk dili konuşan ülkelerin bu istikamette çalışmalarının önemine dikkat çekti.

İmza törenine; Azerbaycan Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Mukhtar Mustafayev, Türkiye Barolar Birliği Genel Sekreteri Av. İzzet Güneş Gürseler, Sayman Üye Av. Sabri Erdal Güngör, Yönetim Kurulu üyeleri Av. Eyyüp Sabri Çepik, Av. İzzet Varan, Av. Kürşat Karacabey, Disiplin Kurulu üyeleri Av. Dilaver Erdoğan, Av. Ünal Dinç, Başkan Başdanışmanı Av. Zafer Köken, Başkan Danışmanı Prof. Dr. Necdet Basa katıldı.