TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ ve BARO BAŞKANLARINDAN ŞANLIURFA BAROSU BAŞKANI AV. AHMET TÜYSÜZ'E DESTEK

5063
A

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri ve çok sayıda baro başkanı, Viranşehir Adliyesi'nde görevi sırasında bazı polis memurları tarafından sözlü ve fiziksel saldırıya uğrayan Şanlıurfa Barosu Başkanı Av. Ahmet Tüysüz'e destek olmak için Şanlıurfa'ya gitti.

Feyzioğlu'na Şanlıurfa ziyaretinde TBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Av. Sabri Erdal Güngör, Yönetim Kurulu Üyesi Av. Şakir Uzun, Denetleme Kurulu Üyesi Av. İbrahim Halil Kartal ve baro başkanları eşlik etti.

TBB heyeti ve baro başkanları, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu ve Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan'ı ziyaret etti. Yapılan görüşmeler sonrası açıklamada bulunan Feyzioğlu, "Bu işi hassasiyetle takip edeceğiz. Sayın Valimiz, Emniyet Müdürümüz ve Başsavcımız olayı takip ediyor. Gerekenin yapılacağını bize söylediler. Başsavcımız, olaydan duyduğu üzüntüyü ifade etti, gerçeğin ortaya çıkması için hukuk çerçevesinde gerekli adli soruşturmanın başlatıldığını ve kısa sürede tamamlanacağını söyledi. Kendilerine, devlet ciddiyetine yakışır bu açıklamaları sebebiyle ayrı ayrı teşekkür ederiz. Biz de açılan soruşturmaları elbette takip edeceğiz" dedi. Adil yargılamanın olabilmesi için avukatların sistemin dışında tutulmaması gerektiğini anlatan Feyzioğlu, yetkililerin gereken hassasiyeti göstereceğine inandıklarını dile getirdi.

Şanlıurfa Barosu Başkanı Av. Ahmet Tüysüz de desteklerinden dolayı Feyzioğlu ve avukatlara teşekkür ederek şunları söyledi:

"Adaletin tecelli etmesi gereken koridorlarda görev ve yetkisini kötüye kullanan ve istismar eden bazı polislerce sırf müvekkilini savunmak için adliyede bulunan bir avukatın ve baro başkanının kollarına zorla girilerek savcının odasına sokulmasıyla karşı karşıya kaldık. Biz savunma kurumu olarak, savunmayı savunmakta asla aciz değiliz. Bunu yaparken de hukukçular olarak tümden bir kurumu suçlayıcı kolaycılığına kaçmıyoruz. Sadece bu zorbaca tutumu sergileyenlerden hesap sorulması için burada olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Bu tür eylem kime karşı yapılırsa yapılsın suçtur."