TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ VE BAROLARDAN CERATTEPE DİRENİŞİNE DESTEK

4813
A

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Yönetim Kurulu üyeleri ile 32 baro başkanı Cerattepe için Artvin’de buluştu.

Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde çevrecilerin ve yöre sakinlerinin nöbet tuttuğu bölgeyi ziyaret eden heyet daha sonra kent merkezinde düzenlenen "Hukuk, Demokrasi ve Çevre" mitingine katıldı. Mitingde konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, “Raporlar, ‘sadece 12 yıl sürecek bir maden rezervi için Artvin'den vazgeçeceksiniz’ diyor. Bu kararı verecek olan ne hâkimler, ne Ankara'daki bir takım kişiler, ne de İstanbul'daki sermaye sahipleridir. Bu kararı verecek olan Artvinlilerdir” dedi. Vatandaşlara, ‘Artvin'den vazgeçmek istiyor musunuz?’ diye soran Feyzioğlu, kalabalığın ‘hayır’ cevabı üzerine şunları söyledi:

BİZ HEPİMİZ BUGÜN ARTVİN’İZ, ARTVİNLİYİZ

“O zaman Artvin'den vazgeçmiyoruz. Artvin ne istiyor? Artvin; temiz su, temiz hava ve yeşil doğa istiyor, o zaman bitmiştir. Karar milletimiz adına burada verilmiştir. Biz ortak bir tarihten geliyoruz. Birlikte başardık, acı çektik. Çanakkale'de, Kurtuluş savaşında birlikte başardık. Ne yanlış yaptıysak birlikte yaptık. Şimdi birlikte parlak bir geleceği inşa etmek istiyoruz. Dünkü, bugünkü yanlışlardan ders alarak doğruları öğrenmek ve geleceği hep birlikte inşa etmek istiyoruz. Türkiye'nin birleştirici lisansını konuşan, hukukun üstünlüğü diyen, demokrasi, evrensel insan hakları diyen barolar olarak buraya geldik, ‘biz bir büyük biziz’ dedik. Bu büyük biz adına konuşuyorum. Biziz diyen herkesi aynı kuvvetle sarıyoruz, kucaklıyoruz. Bu yüzden bugün biz buradayız. Biz hepimiz bugün Artvin’iz, Artvinliyiz.