TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ VE BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ İŞBİRLİĞİYLE DÜZENLENEN TÜRK-KIRGIZ HUKUK HAFTASININ AÇILIŞI YAPILDI

3150

TÜRKİYE Barolar Birliği (TBB) ve Başkent üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen TÜRKİYE Kırgızistan Hukuk Haftasının açılışı Başkent üniversitesinde düzenlenen törenle yapıldı.

Törenin açış konuşmaları; TBB Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Başkent üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kudret Güven, Kırgızistan Devlet Hukuk Akademisi öğretim üyesi Zhakybakunov Erkinbek, Kırgizistan Barolar Birliği Başkanı Av. Bilim Raimkulov, Başkent üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal ve Başkent üniversitesi Kurucusu Prof. Dr. Mehmet Haberal tarafından gerçekleştirildi.

Tarihte en sıcak, en yakın, en etkili, en sıcak ilişkiyi birlikte yaşıyoruz diyen Feyzioğlu, "Bunun için başta Mehmet Haberal ve Ali Haberal hocam olmak üzere Başkent üniversitesinin tüm mensuplarına en içten teşekkürlerimi sunuyorum" şeklinde konuştu.

Kırgız halkının kültürel kodları ile Türk halkının kültürel kodlarının ortak olduğunu söyleyen Feyzioğlu "İki ülke aynı okyanustan beslenmiş, aynı pınarlardan su içmiştir. TÜRKİYE sizin kültür coğrafyanıza, Kırgızistan bizim kültür coğrafyamıza dahildir" dedi.

"BU YOLA çIKARKEN öRNEK ALDIĞIMIZ İNSAN MEHMET HABERAL'DIR"

250 milyonluk bir coğrafyanın yaklaşık 200-250 bin avukatını temsil eden TüRK-AV'ın (Türk Dili Konuşan ve Akraba ülkeler Avukatlık örgütleri Birliği) tüm başkanlarının da salonda olduğunu belirten Feyzioğlu, bu büyük birliktelikte yola çıkarken örnek aldıkları insanın Mehmet Haberal olduğunu kaydetti.

"Haberal Hocam, bize, zindanda kapalı kalmasının kendisini en çok Türk birliğini sağlamak için yapmayı hayal ettiği çalışmalardan alıkoyduğu için isyanla karşıladığını söylerdi" diyen Feyzioğlu, "Bugün Haberal Hocamı ve tüm vatanseverleri zindanlara atanlar, ya kendileri zindanda ya da bir hainin yapacağı gibi başka ülkeler gitmiş, kaçak ve oradan TÜRKİYE'ye saldırmakta" ifadelerini kullandı.

Feyzioğlu şöyle devam etti:

"Akademik çıtasını her yıl daha da yükselterek süreklilik kazanacağına inandığım bu etkinliğin, ortak tarihsel geçmişimizi, kültürel paydalarımızı güncellemenin yanında, hukuk paydasıyla daha ileri götüreceğine inancım tamdır.

Kırgızistan avukatlarının meslek örgütü Kırgızistan Barolar Birliği, TÜRKİYE Barolar Birliği'nin girişimleriyle 2016 yılında kurulan TüRK-AV'ın kurucu üyesi olarak başından beri önemli katkılarda bulunmaktadır. Kırgızistan Barolar Birliği Başkanı, değerli dostum Av. Bilim Raimkulov, 23 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirdiğimiz TüRK-AV 2. Genel Kurulu için TBB'nin konuğu olarak ülkemizde, aramızda bulunmaktadırlar. Kendilerine ülkemize teşrifleri ve çok önemli katkıları nedeniyle huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum."

Fotoğraflar


Fotoğraf 1

Fotoğraf 2

Fotoğraf 3

Fotoğraf 4

Fotoğraf 5

Fotoğraf 6

Fotoğraf 7

Fotoğraf 8

Fotoğraf 9

Fotoğraf 10

Fotoğraf 11

Fotoğraf 12

Fotoğraf 13

Fotoğraf 14

Fotoğraf 15

Fotoğraf 16

Fotoğraf 17