TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ'NDEN TÜRKİYE İŞ KURUMU'NA ZİYARET

4708
A

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Türkiye İş Kurumu'nu (İŞKUR) ziyaret ederek, Genel Müdür Mehmet Ali Özkan ile stajyer avukatlara İŞKUR tarafından ödeme yapılması olanaklarını görüştü.

Ziyarette Feyzioğlu'na Ordu Barosu Başkanı Av. İlhan Kurt ve Başkan Başdanışmanları Av. Prof. Dr. Necdet Basa ve Av. Zafer Köken eşlik etti.

Avukat stajyerlerinin staj sürelerinde "Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliği" kapsamına dahil edilmeleri için TBB tarafından yürütülen çalışmalar çerçevesinde gerçekleştirilen ziyarette, İŞKUR tarafından verilen "mesleki eğitim kursları", "işbaşı eğitim programları" gibi eğitim programlarından avukat stajyerlerini de yararlandırma olanağı ve anılan programlara katılan avukat stajyerlerine Türkiye İş Kurumu tarafından ödeme yapılması olanakları değerlendirildi.

Mevcut duruma göre, avukat stajyerlerinin İŞKUR tarafından yönetmelik uyarınca gerçekleştirilen programlara başvurmaları mümkün bulunsa da, bu programlardan yararlanan stajyerlerin, Bakanlığın idari yargıya başvurusu üzerine, haklarında tesis edilen avukatlık ruhsatnamelerinin verilmesi ve levhaya yazılma işlemlerinin iptal edilmesi tehlikesi bulunuyor.