TÜRKİYE’DE HUKUK ALARM VERİYOR

5597
A

Hukukun üstünlüğünün geliştirilmesi amacıyla dünya çapında çalışmalar yürüten Dünya Adalet Projesi’nin (The World Justice Project - WJP) her yıl düzenli olarak yayınladığı Dünya Hukukun Üstünlüğü Küresel Endeksinde Türkiye, geçen yıla oranla inanılmaz bir düşüş gösterdi. Endekste, Çin, Tanzanya, Zambiya gibi ülkelerin gerisinde kalan Türkiye, 102 ülke içinde 80’inci sırada yer aldı.

Türkiye Barolar Birliği’nin de destek verdiği Dünya Adalet Projesi, 2006 yılında Amerikan Barolar Birliği'nin girişimleri ile kuruldu. Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in de sponsorları arasında bulunan Projeye, Uluslararası Barolar Birliği (IBA) ve Uluslararası Avukatlar Birliği (UIA) gibi kuruluşlar da destek veriyor.

DOĞU AVRUPA’DA SONUNCUYUZ
Dünya Adalet Projesi tarafından 300’ün üzerinde yerel uzmanın katılımıyla dünya genelinde hazırlanan ve her yıl düzenli olarak yayınlanan Hukukun Üstünlüğü Endeksinde, yolsuzluğun yokluğu, düzen ve güvenlik, düzenleyici uygulama, hukuk yargılaması ve ceza yargılaması gibi çeşitli değerlendirme ölçütleri bulunuyor. 2014 yılına göre 21 sıra gerileyen Türkiye, Doğu Avrupa ve Merkezi Asya bölgesinde de 0,46 puanla Özbekistan ile birlikte sonunculuğu paylaşıyor. Türkiye orta üst seviye gelir düzeyinde değerlendirilen 31 ülke arasında da 29’uncu oldu.

BÜYÜK DÜŞÜŞ
Endekste hiçbir kıstasta gelişme gösteremeyen ülkemizin hükümet güçleri üzerindeki sınırlandırmalar, açık hükümet ve temel haklar alanlarında gerileme eğiliminde olduğu belirtildi. Endekste karne notlarımız şöyle:

Türkiye, 102 ülke içerisinde;

  • Hükümet güçleri üzerindeki sınırlandırmalar konusunda 23 sıra gerileyerek 91’inci,
  • Yolsuzluğun yokluğu sıralamasında 14 sıra gerileyerek 49’uncu,
  • Açık hükümet sıralamasında 13 sıra gerileyerek 82’inci,
  • Temel haklar sıralamasında 18 sıra gerileyerek 96’ıncı,
  • Düzen ve güvenlik sıralamasında 1 sıra gerileyerek 68’inci,
  • Düzenleyici uygulama sıralamasında 8 sıra gerileyerek 46’ıncı,
  • Hukuk Yargılaması sıralamasında 16 sıra gerileyerek 63’üncü,
  • Ceza Yargılaması sıralamasında 14 sıra gerileyerek 76’ıncı oldu.

EN BÜYÜK SORUN KEYFİLİK
Sonuçları değerlendiren Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu, hangi alanda olursa olsun Türkiye’nin en büyük sorununun 'keyfilik' olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Kim yanlış yapıyorsa onu dile getirmek zorundayız. Bugün Türkiye'de toplum bir bilgi kirliliği, algı operasyonu, siyasetin artık rahatsız edici sert konuşmaları içinde yönünü bulmak için kutup yıldızı arıyor. Biz sadece haklının, doğrunun işinin yürümesini istiyoruz. Keyfiliği bu toplumdan kazıyacak, söküp atacak hukukun üstünlüğünü gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Çünkü keyfilik geçerli olduğunda, üstün sınıftansanız, üstünün tanıdığındansanız, yakınıysanız işiniz yürür, adliyede derdiniz çözülür, hastanede hizmetinizi alırsınız, bürokrasi de hiçbir yere takılmasınız ama eğer hukukun üstünlüğünü savunuyorsanız sadece haklıysanız işiniz yürür.”

 

**Çalışmaya http://worldjusticeproject.org/rule-of-law-indexadresinden ulaşılabilir.