Türkmen Çocuklar Yaz Okulu

45302
A

Savaş nedeniyle Telaferli Türkmen ailelerin çocuklarına Türkiye Barolar Birliği'nin ev sahipliğinde yaz okulu programı düzenlenmişti. Türkmen çocuklar, 9 Ekim'de Barolar Birliği'nde düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

Türkiye Barolar Birliği, Dolunay Dergi Topluluğu Derneği ve Uluslararası Yaşam ve Barış Derneği tarafından, 24 Temmuz-9 Eylül tarihleri arasında Telaferli Türkmen çocukların eğitim ve Türk toplumuna entegrasyonu için yaz okulu projesi düzenlenmişti. Barolar Birliği'nin ev sahipliğinde düzenlenen yaz okuluna 13-18 yaş arası 45 Türkmen çocuk katılmıştı.

Yaz okulu programına katılan 45 Türkmen çocuk, 9 Kasım 2017 tarihinde Barolar Birliği'nde düzenlenen törenle sertifikalarını aldı. Törene; TBB Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu'nun yanı sıra Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Yargıtay Başsavcısı Mehmet Akarca, Hâkimler ve Savcılar Kurulu Başkanvekili Mehmet Yılmaz, Kayseri Milletvekili Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu ve baro başkanları katıldı.

Sertifikalarını alan Türkmen çocuklar, daha sonra Türk ve Türkmen bayraklarıyla, Türk Dili Konuşan ve Akraba Ülkeler Avukat Örgütleri Birliği'nin (TÜRK-AV) Yönetim Kurulu Toplantısı sebebiyle düzenlenen resepsiyona katılarak İzmir Marşı'nı söylediler.